Fortaleza
Fortaleza

Plavby v okolí

Fortaleza / Brazílie

Na severovýchodním pobřeží Brazílie se na pobřeží Atlantského oceánu rozkládá Fortaleza. Hlavní město státu Ceará, nezřídka kdy přezdívané Miami Brazílie, má přes 2,5 milionů obyvatel.

Už roku 1500 přistáli v oblasti španělští dobyvatelé, kolonizaci samotnou však zahájili o více než 100 let později Portugalci, kteří tady založili Nový Lisabon. V roce 1637 se pevnosti zmocnili Nizozemci, stávající název města pak odkazuje na pevnost Schoonenborch, kterou tady vystavěli roku 1649. Na konci 18. století se Fortaleza stala hlavním městem státu Ceará a v 19. století vyrostla v důležité exportní centrum. Dnes je významným průmyslovým a obchodním střediskem a jedním z nejnavštěvovanějších měst v celé Brazílii.

Historické centrum Fortalezy je lemováno koloniálními domy s hezkými barevnými fasádami. Neogotická Metropolitní katedrála svatého Josefa vznikla na místě staršího kostela mezi lety 1938 a 1978, v architektonickém stylu art nouveau pak bylo vybudováno nádherné divadlo Josého de Alencara z roku 1910, kde se zájemci mohou prostřednictvím tanečního vystoupení seznámit s prastarými folklorními tradicemi regionu.

Muzeum Ceará je domovem celé řady artefaktů, přibližujících bohatou historii oblasti, kdo dává přednost umění, neměl by si nechat ujít návštěvu Uměleckého a kulturního centra Dragao do Mar s muzeem kultury a současného umění, divadly, kiny nebo planetáriem. Na brazilskou literaturu se zaměřuje muzeum v bývalém domě brazilského spisovatele Josého de Alencara.

Ideálním místem pro nákup suvenýrů je Centrální tržiště s mnoha patry obchodů s dárkovými předměty, hrnčířskými výrobky, krajkou, dřevořezbami a mnohým dalším.

Fortaleza je známá svými nádhernými plážemi, lemovanými zajímavými červenými útesy, palmami, písečnými dunami a lagunami. Středem hotelové části města je pláž Meireles s nespočtem barracas, rustikálních restaurací, pláž Futuro je pro své vlny oblíbená hlavně surfaři, u břehů Mucuripe jsou pak denně k vidění tradiční dřevěné rybářské čluny „jangada“. Kdo si chce užít spoustu zábavy, může vyrazit do Beach parku, největšího vodního parku v Latinské Americe.

Region se může pochlubit pozůstatky původních mangrovových porostů v ústí řek Ceará, Cocó a Pacoti, které chrání hned několik parků. Mořský státní park Pedra da Risca do Meio je oblíbený hlavně sportovními rybáři a potápěči, jež se tady mohou těšit na pestrý korálový útes a jeho obyvatele.

Tradičním pokrmem oblasti je baiao de dois, vařená rýže a fazole, podávané často s grilovaným skopovým, nebo tapioková palačinka z maniokového škrobu. Je-li řeč o mořských plodech, vyplatí se ve Fortaleze ochutnat kraba, langustu nebo třeba krevety.

Místa, která stojí za to vidět

Catedral Metropolitana – Obdivujte vitrážovou výzdobu majestátní katedrály s 75metrovou věží.

Theatro José de Alencar – Seznamte se s tradicemi Fortalezy při divadelním představení v art nouveau divadle z roku 1910.

Parque Estadual Marinho da Pedra da Risca do Meio – Prozkoumejte pestrý život korálového útesu pod hladinou Atlantského oceánu.

Museu do Ceará – Nahlédněte do zajímavé minulosti oblasti v muzeu se širokou sbírkou nábytku, zbraní, maleb i archeologických vykopávek.

Praia de Futuro – Relaxujte nebo chytněte tu správnou vlnu na překrásné pláži jen 20 minut jízdy z centra města.

Mercado Central – Nakupte hezké suvenýry – dřevořezby, krajku nebo keramiku – na pěti patrech tradičního trhu.

Beach Park – Užijte si spoustu zábavy v největším vodním parku Latinské Ameriky.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Fortalezy

Argentina, Uruguay, Brazílie, Španělsko, Portugalsko z Buenos Aires na lodi MSC Poesia

Loď: MSC Poesia
Trasa: Argentina, Uruguay, Brazílie, Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Buenos Aires, Argentina
Vylodění: Funchal, Portugalsko
Trvání: 16 nocí