X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Fortaleza
Fortaleza

Plavby v okolí

Fortaleza / Brazílie

Na severovýchodním pobřeží Brazílie se na pobřeží Atlantského oceánu rozkládá Fortaleza. Hlavní město státu Ceará, nezřídka kdy přezdívané Miami Brazílie, má přes 2,5 milionů obyvatel.

Už roku 1500 přistáli v oblasti španělští dobyvatelé, kolonizaci samotnou však zahájili o více než 100 let později Portugalci, kteří tady založili Nový Lisabon. V roce 1637 se pevnosti zmocnili Nizozemci, stávající název města pak odkazuje na pevnost Schoonenborch, kterou tady vystavěli roku 1649. Na konci 18. století se Fortaleza stala hlavním městem státu Ceará a v 19. století vyrostla v důležité exportní centrum. Dnes je významným průmyslovým a obchodním střediskem a jedním z nejnavštěvovanějších měst v celé Brazílii.

Historické centrum Fortalezy je lemováno koloniálními domy s hezkými barevnými fasádami. Neogotická Metropolitní katedrála svatého Josefa vznikla na místě staršího kostela mezi lety 1938 a 1978, v architektonickém stylu art nouveau pak bylo vybudováno nádherné divadlo Josého de Alencara z roku 1910, kde se zájemci mohou prostřednictvím tanečního vystoupení seznámit s prastarými folklorními tradicemi regionu.

Muzeum Ceará je domovem celé řady artefaktů, přibližujících bohatou historii oblasti, kdo dává přednost umění, neměl by si nechat ujít návštěvu Uměleckého a kulturního centra Dragao do Mar s muzeem kultury a současného umění, divadly, kiny nebo planetáriem. Na brazilskou literaturu se zaměřuje muzeum v bývalém domě brazilského spisovatele Josého de Alencara.

Ideálním místem pro nákup suvenýrů je Centrální tržiště s mnoha patry obchodů s dárkovými předměty, hrnčířskými výrobky, krajkou, dřevořezbami a mnohým dalším.

Fortaleza je známá svými nádhernými plážemi, lemovanými zajímavými červenými útesy, palmami, písečnými dunami a lagunami. Středem hotelové části města je pláž Meireles s nespočtem barracas, rustikálních restaurací, pláž Futuro je pro své vlny oblíbená hlavně surfaři, u břehů Mucuripe jsou pak denně k vidění tradiční dřevěné rybářské čluny „jangada“. Kdo si chce užít spoustu zábavy, může vyrazit do Beach parku, největšího vodního parku v Latinské Americe.

Region se může pochlubit pozůstatky původních mangrovových porostů v ústí řek Ceará, Cocó a Pacoti, které chrání hned několik parků. Mořský státní park Pedra da Risca do Meio je oblíbený hlavně sportovními rybáři a potápěči, jež se tady mohou těšit na pestrý korálový útes a jeho obyvatele.

Tradičním pokrmem oblasti je baiao de dois, vařená rýže a fazole, podávané často s grilovaným skopovým, nebo tapioková palačinka z maniokového škrobu. Je-li řeč o mořských plodech, vyplatí se ve Fortaleze ochutnat kraba, langustu nebo třeba krevety.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Fortalezy