X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Maceio

Maceio / Brazílie

Ve středu východního pobřeží Brazílie leží hlavní město státu Alagoas. Přístav na břehu jižního Atlantiku má asi milion obyvatel.

Maceió, v překladu „pramen“, bylo založeno v 19. století jako komplex plantáží a mlýna na cukrovou třtinu. Přístav pro export cukru a později tabáku, kokosových ořechů, kůže a koření se rychle rozvíjel a roku 1839 se stal hlavním městem brazilského státu. Dnes je Maceió oblíbenou zastávkou výletních lodí na jejich plavbě podél východního pobřeží Jižní Ameriky.

Historické centrum města je domovem hezkých koloniálních domů s barevnými fasádami. Už roku 1840 byla vystavěna nádherná katedrála se zdobeným interiérem, za prohlídku pak určitě stojí i bývalý vládní palác s muzeem nebo divadlo Deodoro.

Kdo chce nahlédnout do historie a kultury regionu, měl by navštívit Muzeum Théa Brandaa, jehož sbírky historických a folklorních objektů sídlí v pěkně zrekonstruované budově z koloniálních dob. V Muzeu obrazu a zvuku je pak možné prohlédnout si širokou kolekci fotografií a negativů, vinylových desek nebo videokazet.

Pobřeží města je chráněno korálovým útesem a lemované překrásnými plážemi s průzračně čistou vodou v odstínech od smaragdové po tmavě modrou, bílým pískem a kokosovými palmami. Pláž Ponta Verde má hezkou promenádu a líbit se tady bude také milovníkům vodních sportů, surfaři by pak měli zvolit pláže na sever od města - Cruz das Almas a Jacarecica. Mělký korálový útes je ideální pro průzkum pestrého života se šnorchlem, u břehů se pak nachází spousta přírodních bazénků. Jeden z takových je možné najít asi 2 kilometry od pláže Pajucara, kam zájemce o jedinečné koupání zavezou tradiční bárky, jimž se tady říká jangada.

Západně od města se na stejnojmenné řece rozkládá rozlehlá laguna Mundaú. S jižním Atlantským oceánem je spojena sítí kanálů, které tvoří nespočet hezkých ostrovů a ostrůvků. Břehy jsou porostlé hustými mangrovovými lesy, jež jsou domovem mnoha druhů ryb, krabů a mušlí, a oblíbené jsou tady vyjížďky na lodích.

Asi 20 kilometrů jižně pak leží pěkné pobřežní městečko Marechal Deodoro. Kromě hezkých výhledů na lagunu Manguabu je tady možné obdivovat také koloniální architekturu včetně konventu svatého Františka ze 17. století.

Kdo si chce z návštěvy regionu odvézt hezký suvenýr, měl by zvolit krajku, vlněné oblečení nebo ručně vyráběné šperky, třeba z tržiště Cheiro de Terra.

Místní kuchyně je založená na rybách a mořských plodech, jako jsou krabi, langusty nebo krevety. Za ochutnávku stojí acarajé, v palmovém oleji smažené černé fazole plněné pastou z chleba, krevet, arašídů a kokosového mléka, nebo quindim, koláčky z kokosového pudingu servírované v košíčcích z rýžového papíru.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Maceiu

Brazílie, Španělsko, Maroko, Velká Británie z Rio de Janeira na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Brazílie, Španělsko, Maroko, Velká Británie
Nalodění: Rio de Janeiro, Brazílie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 17 nocí