Recife

Recife / Brazílie

Na východním pobřeží Brazílie leží na břehu jižního Atlantského oceánu v soutoku řek Beberibe a Capibaribe Recife. Hlavní město státu Pernambuco má asi 1,6 milionu obyvatel a je centrem jedné z největších městských aglomerací Brazílie.

Recife bylo založeno roku 1537 v době rané portugalské kolonizace Brazílie a vyrostlo především na produkci cukrové třtiny. V 17. století bylo hlavním městem nizozemské brazilské kolonie Nové Holandsko a neslo jméno Mauritsstad. Dnes je Recife významnou turistickou destinací oblíbenou pro své nádherné pláže, historické památky z koloniální doby i každoroční prosincový karneval ve velkém stylu.

Recife se může pochlubit sítí kanálů a asi padesátkou mostů, díky nimž si vysloužilo přezdívku „brazilské Benátky“. Historické stavby Starého města, Recife Antigo, pochází už z 16. století a dnes hezky zrekonstruované koloniální domy jsou domovem řady restaurací, barů a bister.

Město je rájem milovníků umění. Státní muzeum v budově panství z 19. století hostí kolekci tisíců děl včetně těch inspirovaných koloniálními časy. Mezi lety 1835-55 byla vystavěna věž Malakoff, monument v arabském stylu, pěkné kulturní centrum (spolu s jedinečným nákupním střediskem) pak zájemci najdou také ve starém vězení, známém jako Casa da Cultura.

Příznivci dějin a umění by si neměli nechat ujít návštěvu Institutu Ricarda Brennanda s širokou sbírkou historických a uměleckých předmětů od středověku po současnost.

Až do roku 1782 se datuje katedrála svatého Petra, synagoga Kahal Zur Israel z roku 1646 je pak nejstarší na amerických kontinentech. Originální stavba byla sice zničena, ale na jejím místě byla vybudována nová, aktuálně v ní sídlí muzeum.

Rodinám se bude líbit v zoologické zahradě Dois Irmaos Park se stovkami druhů zvířat, hezkými botanickými zahradami a muzeem přírodních věd, stejně jako v obrovském vodním parku Veneza s nespočtem atrakcí pro děti i dospělé.

Oblast Recife je proslulá svými hezkými plážemi. Oblíbenou městskou pláží je Boa Viagem s pěknou promenádou, lemovanou výškovými budovami, moderními hotely a kvalitními restauracemi. 60 kilometrů jižně od města pak leží Porto de Galinhas, opakovaně zvolená nejlepší brazilskou pláží.

Jen několik kilometrů severně od Recife se nachází Olinda, historické centrum založené už roku 1535 Portugalci a zapsané díky svým barokním kostelům, klášterům a hezkým barevným domům na seznam UNESCO.

Milovníci gastronomie by v Recife měli ochutnat caldeiradu, dušenou směs mořských plodů s chobotnicí a kokosovým mlékem, nebo rabadu, volský ocas s kasavou. Jedním z nejtradičnějších pokrmů regionu je pak jednoznačně carne-de-sol, na slunci sušené hovězí servírované často se zelenými fazolemi.

Místa, která stojí za to vidět

Recife Antigo – Projděte se historickým centrem města s nádherně zrestaurovanými domy z koloniální doby.

Olinda – Obdivujte krásné barokní kostely a kláštery i domy s pestrými fasádami historického koloniálního centra, zapsaného na seznam UNESCO. 

Porto de Galinhas Beach – Relaxujte na uchvatné pláži s křišťálově čistou vodou a přírodními jezírky, zvolené nejhezčí pláží Brazílie.

Instituto Ricardo Brennand – Obdivujte jednu z největších sbírek zbraní na světě v replice středověkého hradu v tudorovském stylu.

Museu do Estado de Pernambuco – Seznamte se se zajímavou koloniální minulostí regionu prostřednictvím široké sbírky uměleckých děl státního muzea.

Igreja da Madre de Deus – Nechte se okouzlit jedním z nejkrásnějších kostelů Recife, vystavěným už ve druhé polovině 17. století.

Casa da Cultura – Nakupte pěkné suvenýry v jedinečném nákupním centru, sídlícím v budově bývalého vězení.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Recifu

Brazílie, Kapverdy, Španělsko, Portugalsko z Recifu na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Brazílie, Kapverdy, Španělsko, Portugalsko
Nalodění: Recife, Brazílie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 13 nocí

Plavby do Recifu

Španělsko, Maroko, Portugalsko, Kapverdy, Brazílie z Barcelony na lodi Costa Pacifica

Loď: Costa Pacifica
Trasa: Španělsko, Maroko, Portugalsko, Kapverdy, Brazílie
Nalodění: Barcelona, Španělsko
Vylodění: Salvador, Brazílie
Trvání: 15 nocí