X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Recife

Recife / Brazílie

Na východním pobřeží Brazílie leží na břehu jižního Atlantského oceánu v soutoku řek Beberibe a Capibaribe Recife. Hlavní město státu Pernambuco má asi 1,6 milionu obyvatel a je centrem jedné z největších městských aglomerací Brazílie.

Recife bylo založeno roku 1537 v době rané portugalské kolonizace Brazílie a vyrostlo především na produkci cukrové třtiny. V 17. století bylo hlavním městem nizozemské brazilské kolonie Nové Holandsko a neslo jméno Mauritsstad. Dnes je Recife významnou turistickou destinací oblíbenou pro své nádherné pláže, historické památky z koloniální doby i každoroční prosincový karneval ve velkém stylu.

Recife se může pochlubit sítí kanálů a asi padesátkou mostů, díky nimž si vysloužilo přezdívku „brazilské Benátky“. Historické stavby Starého města, Recife Antigo, pochází už z 16. století a dnes hezky zrekonstruované koloniální domy jsou domovem řady restaurací, barů a bister.

Město je rájem milovníků umění. Státní muzeum v budově panství z 19. století hostí kolekci tisíců děl včetně těch inspirovaných koloniálními časy. Mezi lety 1835-55 byla vystavěna věž Malakoff, monument v arabském stylu, pěkné kulturní centrum (spolu s jedinečným nákupním střediskem) pak zájemci najdou také ve starém vězení, známém jako Casa da Cultura.

Příznivci dějin a umění by si neměli nechat ujít návštěvu Institutu Ricarda Brennanda s širokou sbírkou historických a uměleckých předmětů od středověku po současnost.

Až do roku 1782 se datuje katedrála svatého Petra, synagoga Kahal Zur Israel z roku 1646 je pak nejstarší na amerických kontinentech. Originální stavba byla sice zničena, ale na jejím místě byla vybudována nová, aktuálně v ní sídlí muzeum.

Rodinám se bude líbit v zoologické zahradě Dois Irmaos Park se stovkami druhů zvířat, hezkými botanickými zahradami a muzeem přírodních věd, stejně jako v obrovském vodním parku Veneza s nespočtem atrakcí pro děti i dospělé.

Oblast Recife je proslulá svými hezkými plážemi. Oblíbenou městskou pláží je Boa Viagem s pěknou promenádou, lemovanou výškovými budovami, moderními hotely a kvalitními restauracemi. 60 kilometrů jižně od města pak leží Porto de Galinhas, opakovaně zvolená nejlepší brazilskou pláží.

Jen několik kilometrů severně od Recife se nachází Olinda, historické centrum založené už roku 1535 Portugalci a zapsané díky svým barokním kostelům, klášterům a hezkým barevným domům na seznam UNESCO.

Milovníci gastronomie by v Recife měli ochutnat caldeiradu, dušenou směs mořských plodů s chobotnicí a kokosovým mlékem, nebo rabadu, volský ocas s kasavou. Jedním z nejtradičnějších pokrmů regionu je pak jednoznačně carne-de-sol, na slunci sušené hovězí servírované často se zelenými fazolemi.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Recifu

Brazílie, Španělsko, Maroko, Velká Británie z Rio de Janeira na lodi Costa Fascinosa

Loď: Costa Fascinosa
Trasa: Brazílie, Španělsko, Maroko, Velká Británie
Nalodění: Rio de Janeiro, Brazílie
Vylodění: Barcelona, Španělsko
Trvání: 17 nocí