Baltra (Galapágy)
Baltra (Galapágy)

Plavby v okolí

Baltra (Galapágy) / Ekvádor

Uprostřed Galapážských ostrovů leží Baltra, malý rovinatý ostrov s horkým aridním klimatem. Pro velkou část návštěvníků je místní letiště branou na Galapágy.

Ostrov, známý také jako Jižní Seymour (jméno, které získal po lordu Hughovi Seymourovi, příslušníkovi britského námořnictva z konce 18. století), byl nad hladinu oceánu vyzdvihnut geologickými silami. Za druhé světové války sloužila Baltra jako základna amerického letectva, které střežilo Panamský kanál a ve východním Pacifiku pátralo po nepřátelských ponorkách. Po válce byl ostrov i se vším vybavením předán Ekvádoru, který jej dosud používá jako vojenskou základnu.

Přesto, že Baltra neleží v rámci hranic Národního parku Galapážské ostrovy, na její přírodě to není znát. Vzhledem ke klimatu, které tady panuje, je vegetace omezená na keře, kaktusy a aromatické stromy „palo santo“. Výzkumná stanice Charlese Darwina na ostrově znovu vysadila leguány galapážské, kteří tady byli v roce 1954 vyhubeni. Přežili však na ostrově Severní Seymour, malinkém ostrůvku jen několik set metrů od Baltry, kam byli převezeni ve 30. letech 20. století. Dnes se na Baltře úspěšně rozmnožují a není výjimkou zahlédnout je, jak přecházejí hlavní silnici nebo se procházejí po letišti. Ostrov je domovem celé řady ptáků, pozorovat je tady možné například obrovské hnědé pelikány nebo prehistorické černé fregatky.

Přesto, že turistům toho Baltra o mnoho víc nenabízí, je dobrým výchozím bodem pro návštěvy sousedních ostrovů, jako jsou Severní Seymour, Mosquera nebo Daphne Major.

Malý, rovinatý ostrůvek Mosquera v průlivu mezi Baltrou a Severním Seymourem, je domovem jedné z největších kolonií lvounů a řady mořských ptáků. Severní Seymour je pokrytý nízkou keřovou vegetací a 2 kilometry dlouhý pěší trek, který tudy vede, je ideální pro pozorování kolonie fregatek i leguánů galapážských, výjimkou tady ale nejsou ani lvouni. Dominantou Daphne Major je sopečný kráter, zvedající se do výšky 120 metrů nad mořskou hladinu. Ostrov je dnes díky výskytu řady druhů ptáků využíván hlavně pro vědecké účely a turizmus je zde omezen.

Jen co by kamenem dohodil přes kanál Itabaka leží ostrov Santa Cruz. Na jeho severním pobřeží se nachází chráněná oblast Black Turtle Cove, známá jako místo rozmnožování želv obrovských. Gordon Rocks jihovýchodně od Baltry jsou pak oblíbeným místem pro příznivce šnorchlování a potápění, kteří tady mohou obdivovat rozmanitý život pod mořskou hladinou.


Místa, která stojí za to vidět

Mosquera – Nenechte si ujít jednu z největších kolonií lvounů a řadu ptáků, kterým je rovinatý ostrůvek domovem.

North Seymour – Projděte se po 2 kilometry dlouhém treku napříč ostrovem a pozorujte mořské leguány i nespočet druhů ptáků.

Black Turle Cove – Zajeďte si na sousední ostrov Santa Cruz, jehož severní pobřeží je oblíbeným místem rozmnožování želv obrovských.

Gordon Rocks – Vyrazte šnorchlovat nebo s bombou na zádech objevujte bohatý život pod mořskou hladinou.


Místa, která stojí za to vidět