Great Stirrup Cay

Plavby v okolí

Great Stirrup Cay / Bahamy

V severní části souostroví Bahamy se rozkládá nejsevernější z ostrovů Berry, Great Stirrup Cay. Soukromý ostrov lodní společnosti Norwegian Cruise Line v Karibském moři sousedí s CocoCay, který patří pro změnu Royal Caribbean International.

Great Stirrup Cay, stejně jako zbytek Bahamských ostrovů, vznikl tektonickou činností, jeho prvními známými osadníky byli indiánské kmeny, které na Bahamy dorazily už v prvních staletích našeho letopočtu. Až do roku 1815, kdy tady vzniklo první skutečné osídlení, byl ostrov útočištěm pirátů. Po zrušení otroctví Britové své ostrovní kolonie začali opouštět a Great Stirrup Cay nebyl výjimkou. Roku 1863 byl vystavěn mohutný maják, za druhé světové války pak ostrov využívali Američané jako satelitní základnu, jejíž pozůstatky jsou dosud patrné v jeho jižní části. Roku 1977 si Great Stirrup Cay od ropné společnosti Belcher pronajala Norwegian Cruise Line (tehdy známá jako Norwegian Caribbean Lines), roku 1986 jej pak koupila a před několika málo lety rozšířila pláž i možnosti stravování. Dnes je ostrov o ploše přes kilometr čtvereční určený výhradně jejím pasažérům.

Severní pobřeží Great Stirrup Cay se může pochlubit třemi hezkými písčitými plážemi – Betramovou, Prostřední a Fiestou -, kde jsou kromě lehátek a slunečníků k dispozici také soukromé plážové chatky, jež si hosté mohou pronajmout. Kromě relaxace, opalování a koupání je tady oblíbené i šnorchlování. Great Stirrup Cay je chráněnou mořskou rezervací, kde je možné zaplavat si jak s hejny barevných ryb, tak s mořskými želvami. Nikdo by si neměl nechat ujít ani průzkum uměle vytvořené podvodní zahrady s kamennými soškami mořských víl, mořských tvorů nebo fontán.

Nejen rodiny s dětmi si užijí spoustu zábavy při oblíbených setkáních s přátelskými rejnoky, na které je možné si sáhnout nebo je nakrmit.

Aktivně založeným návštěvníků Great Stirrup Cay nabízí například možnost zapůjčit si paddle board nebo kajak a vyrazit na projížďku podél pobřeží, příznivcům adrenalinu se bude líbit parasailing, let na padáku taženém motorovým člunem. Kdo dává přednost něčemu klidnějšímu, muže vyrazit na eko vyjížďku katamaránem, při níž zkušení přírodovědci seznamují s bohatým životem souostroví Berry.

Jen 10 minut scénické jízdy na člunu od Great Stirrup Cay se rozkládá Ostrov pokladů (Treasure Island), kde se hostům nabízí jedinečný zážitek: plavání s prasaty.

O občerstvení na ostrově se starají plážový bufet a gril, taco bar a hned několik barů, kde kromě dobře vychlazeného kokosu mohou ochutnat také celou řadu osvěžujících koktejlů.

Místa, která stojí za to vidět

Fiesta Beach – Relaxujte, opalujte a koupejte se na překrásné písčité pláži v severní části ostrova.

Underwater Sculpture Garden – Se šnorchlem objevujte hejna barevných ryb i zajímavou podvodní zahradu kamenných soch.

Stingray Encounter – Spřátelte se s nádhernými rejnoky v teplé, tyrkysově modré vodě.

Treasure Island – Nenechte si ujít scénickou vyjížďku na člunu ani unikátní zážitek plavání s prasaty.

Eco Boat Tour – Vyrazte na ekologickou projížďku na katamaránu a seznamte se s jedinečnou přírodou ostrovů Berry.


Plavby do Great Stirrup Cay