Puerto Limon
Puerto Limon

Plavby v okolí

Puerto Limon / Kostarika

Puerto Limón je správním střediskem provincie Limón a se svými přibližně 55 tisíci obyvateli i šestým největším městem Kostariky. Důležitý přístav na pobřeží Karibského moře je oblíbenou turistickou destinací i zastávkou výletních lodí. Toto multikulturní město je obklopeno několika zajímavými národními parky a přírodními rezervacemi, kde stále žijí původní kostarické indiánské kmeny.

 

Kryštof Kolumbus v oblasti zakotvil v r. 1502. Přestože Španělsko Kostariku kolonizovalo a založilo zde první osady záhy po objevení, velká část země zůstala neprobádaná až do 19. stol. To je také jeden z důvodů, proč zde dodnes můžete potkat původní indiány. Město Puerto Limón bylo oficiálně založeno až v r. 1854 vědcem a archeologem Philippem J. J. Valentinim. Brzy se stalo důležitým přístavem, odkud se vozila kvalitní káva dopravená z vnitrozemí země dále do Evropy. I proto se v r. 1867 začala stavět železnice, která měla přístav propojit s vnitrozemským městem San José. Dělníci z Itálie, Jamajky i Číny pracující na železnici dnes tvoří společně s původními indiány, potomky černých otroků a míšenci základ městské multikulturní populace.  Ve 20. stol. se Puerto Limón stalo jedním z důležitých latinskoamerických přístavů pro dopravu tropického ovoce do USA kontrolovanou společností United Fruit Company (dnes Chiquita Brands International). S rozvojem ekonomiky došlo i k nárůstu počtu obyvatel. Relativní období prosperity ovšem přerušilo silné zemětřesení v r. 1991, kdy byla zničena velká část města i okolní krajiny. Po rozsáhlé obnově se město stalo oblíbeným přístavem lodí s turisty, pro které je Puerto Limón vstupní bránou do Kostariky.

 

V samotném centru není bohužel moc k vidění. Zajímavá je pouze moderní katedrála Sagrado Corazón de Jesus a několik písčitých pláží. Velkou atrakcí jsou ale okolní národní parky a rezervace s bujnými tropickými deštnými pralesy. Velmi oblíbená je např. projížďka po kanálech v parku Tortuguero. Ten je obklopen lesem a umožňuje pozorování divoké zvěře – opic, želv, krokodýlů a ptactva. Krásný je také národní park Cahuita s korálovými útesy a bohatým podmořským životem i rozmanitou faunou a flórou nacházející se při pobřeží Karibiku.    

 

Místa, která stojí za to vidět:

  • Puerto Limón – katedrála
  • Puerto Limón – pláže (Playa Bonita)
  • Tortuguero canal
  • národní park Cahuita
  • rezervace Pacuare

Vychutnejte si místní speciality…

Casado – typický pokrm, kousky masa s vařenou zeleninou, fazolemi a rýží

Ceviche – čerstvá marinovaná ryba v limetkové šťávě s bylinkami a zeleninou

Sopa de mariscos – rajčatová polévka s mořskými plody

Káva – kostarická káva je světově proslulá

Rum – Ron Centenario, atd.

Guaro – likér z cukrové třtiny


Místa, která stojí za to vidět