Boston

Boston / USA

Na východním pobřeží Spojených států amerických se na pobřeží Atlantského oceánu rozkládá největší a hlavní město státu Massachusetts, Boston, domov necelých 700 tisíc obyvatel.

Boston založili v roce 1630 puritánští britští osadníci a město je tak jedním z nejstarších v USA. Boston hrál klíčovou roli ve válce za nezávislost: odehrály se tady události jako Bostonský masakr, Bostonské pití čaje, Bitva o Bunker Hill nebo Obléhání Bostonu. Poté, co Amerika získala nezávislost, Boston zůstal důležitým přístavním městem, stejně jako centrem kultury a vzdělanosti. V roce 1897 tady bylo vybudováno vůbec první metro v USA a dnes je Boston oblíbeným přístavem výletních lodí a častým cílem turistů.

Boston je směsicí staré a té nejmodernější architektury. Historické centrum města nabízí největší zachovanou oblast ve viktoriánském stylu v celých Spojených státech. Cesta svobody je 4kilometrová procházka, značená speciálními cihlami, která zájemce provede kolem toho nejzajímavějšího, co Boston může nabídnout. Beacon Hill je historickou a také jednou z nejluxusnějších čtvrtí Bostonu s úzkými dlážděnými uličkami, cihlovými domy a retro pouličním osvětlením.

Jedním z vůbec nejnavštěvovanějších míst Bostonu je známá budova Faneuil Hall, která od roku 1743 slouží jako shromaždiště a tržiště. Stavba byla svědkem projevů zastánců nezávislosti USA na Británii, a proto se jí také někdy přezdívá „Kolébka svobody“.

Nejstarším městským parkem v USA je Boston Common, věž (nebo také budova) Prudential pak se svými 229, respektive 276 metry druhou nejvyšší budovou města. V jejím padesátém patře se nachází vyhlídková plošina Skywalk Observatory, ze které jsou nádherné kruhové rozhledy. Kochat se pohledem na město je však možné také z vrcholku Bunker Hill, na kterou vede 300 schodů.

Za návštěvu určitě stojí USS Constitution, americká válečná loď z roku 1797, ve které je dnes zajímavé muzeum. Příznivci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea výtvarného umění nebo Muzea Isabelly Steward Gardner s rozsáhlou sbírkou děl světového významu a překrásnou zahradou.

Na druhém břehu řeky se rozkládá město Cambridge, sídlo Harvardu, nejstarší americké univerzity, založené v roce 1636. K dispozici jsou tady bezplatné prohlídky s průvodcem.

Návštěva Bostonu by nebyla kompletní bez vyhlídkové jízdy/plavby obojživelným autobusem, takzvané Duck Tour, a ochutnávky místních specialit: ústřic, humří rolky (Lobster Roll) nebo polévky ze škeblí (Clam Chowder) na bostonský způsob.

Místa, která stojí za to vidět

Freedom Trail – Projděte se po 4kilometrové cestě, která vás provede kolem těch nejzajímavějších historických památek, jež město může nabídnout.

Faneuil Hall – Obdivujte „Kolébku svobody“, budovu z 18. století, která byla svědkem významných proslovů Americké revoluce.

Boston Common – Odpočiňte si od ruchu velkoměsta v nejstarším městském parku Spojených států.

Prudential Tower – Kochejte se nádhernými kruhovými výhledy na město z padesátého patra druhé nejvyšší budovy Bostonu.

Isabella Steward Gardner Museum – Navštivte muzeum umění se širokou sbírkou evropských, asijských a amerických děl a překrásnou zahradou.

USS Constitution – Nenechte si ujít prohlídku válečné lodi z konce 18. století a muzea na téma role námořnictva v období války a míru.

Cambridge – Zúčastněte se prohlídky Harvardu, nejstarší univerzity Spojených států, založené už v roce 1636.


Místa, která stojí za to vidět