X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Riga

Riga / Lotyšsko

V severní části Lotyšska se na pobřeží Rižského zálivu v ústí řeky Daugava rozkládá hlavní a největší město země. Se svými 650 tisíci obyvateli je Riga domovem celé třetiny Lotyšů.

Oblast dnešní Rigy ležela odjakživa na důležité obchodní trase, v raném středověku se pak stala vikingským centrem obchodu. Oficiálně bylo město založeno v roce 1201, záhy poté se začalo s budováním opevnění. Ve druhé polovině 13. století se Riga stala členem Hanseatické ligy, první obchodní a hospodářské unie v Evropě. Za třicetileté války město připadlo Švédsku, v roce 1721 pak Rusku, jehož součástí bylo až do první světové války. V roce 1918 Lotyšsko vyhlásilo nezávislost, kterou opět ztratilo ve druhé světové válce: nejprve bylo okupováno Sovětským svazem, později Německem. Dnes město zůstává důležitým přístavem a ročně jej navštíví milion a půl turistů.

Historické centrum Rigy se může pochlubit architekturou ve stylu Art Nouveau i dřevěnými stavbami z 19. století a je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Říká se, že Riga má nejvíce Art Nouveau budov ze všech měst na světě: řadu z nich je možné prohlédnout si na ulici Alberta iela s obytnými budovami, restauracemi a obchody. Jejich autorem je architekt Mikhail Eisenstein, který je Rize věnoval při příležitostí jejího 700. výročí.

Staré město Rigy je bludištěm úzkých a klikatých dlážděných uliček, které lemují stavby nejrůznějších stylů. Dominuje jim Rižský hrad z poloviny 14. století, který je sídlem prezidenta i několika muzeí.

Už v roce 1211 byla založena majestátní Rižská katedrála, největší středověký kostel v Pobaltí. Dnes je tady možné obdivovat směsici stylů sahajících od románského slohu přes gotiku až po baroko. Blackheads House je přesnou replikou domu německých obchodníků, vystavěného v roce 1344 a zničeného za druhé světové války. Stavba s nádhernou fasádou byla dokončena v roce 2001.

Už roku 1918 byla založena Lotyšská národní opera, o rok později pak Lotyšské národní divadlo, které je jedním z největších v zemi a jehož představení určitě stojí za zhlédnutí. Milovníkům umění by pak určitě nemělo utéct Umělecké muzeum Riga Bourse s rozsáhlou sbírkou západního umění, čínskou a japonskou keramikou či dokonce egyptskými mumiemi.

Příznivci nakupování si v hlavním městě Lotyšska přijdou rozhodně na své, nikdo by si však neměl nechat ujít návštěvu Centrálního tržiště. To našlo domov v originálních hangárech Zeppelinů z první světové války a koupit je na něm možné jen ty nejčerstvější produkty: od ryb až po mléčné výrobky. 


Místa, která stojí za to vidět