X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Riga

Riga / Lotyšsko

V severní části Lotyšska se na pobřeží Rižského zálivu v ústí řeky Daugava rozkládá hlavní a největší město země. Se svými 650 tisíci obyvateli je Riga domovem celé třetiny Lotyšů.

Oblast dnešní Rigy ležela odjakživa na důležité obchodní trase, v raném středověku se pak stala vikingským centrem obchodu. Oficiálně bylo město založeno v roce 1201, záhy poté se začalo s budováním opevnění. Ve druhé polovině 13. století se Riga stala členem Hanseatické ligy, první obchodní a hospodářské unie v Evropě. Za třicetileté války město připadlo Švédsku, v roce 1721 pak Rusku, jehož součástí bylo až do první světové války. V roce 1918 Lotyšsko vyhlásilo nezávislost, kterou opět ztratila ve druhé světové válce: nejprve byla okupována Sovětským svazem, později Německem. Dnes město zůstává důležitým přístavem a ročně jej navštíví milion a půl turistů.

Historické centrum Rigy se může pochlubit architekturou ve stylu Art Nouveau i dřevěnými stavbami z 19. století a je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Říká se, že Riga má nejvíce Art Nouveau budov ze všech měst na světě: řadu z nich je možné prohlédnout si na ulici Alberta Iela s obytnými budovami, restauracemi a obchody. Jejich autorem je architekt Mikhail Eisenstein, který je Rize věnoval při příležitostí jejího 700. výročí.

Staré město Rigy je bludištěm úzkých a klikatých dlážděných uliček, které lemují stavby nejrůznějších stylů. Dominuje jim Rižský hrad z poloviny 14. století, který je sídlem prezidenta i několika muzeí.

Už v roce 1211 byla založena majestátní Rižská katedrála, největší středověký kostel v Pobaltí. Dnes je tady možné obdivovat směsici stylů sahajících od románského slohu přes gotiku až po baroko. Blackheads House je přesnou replikou domu německých obchodníků, vystavěného v roce 1344 a zničeného za druhé světové války. Stavba s nádhernou fasádou byla dokončena v roce 2001.

Už roku 1918 byla založena Lotyšská národní opera, o rok později pak Lotyšské národní divadlo, které je jedním z největších v zemi a jehož představení určitě stojí za zhlédnutí. Milovníkům umění by pak určitě nemělo utéct Umělecké muzeum Riga Bourse s rozsáhlou sbírkou západního umění, čínskou a japonskou keramikou či dokonce egyptskými mumiemi.

Příznivci nakupování si v hlavním městě Lotyšska přijdou rozhodně na své, nikdo by si však neměl nechat ujít návštěvu Centrálního tržiště. To našlo domov v originálních hangárech Zeppelinů z první světové války a koupit je na něm možné jen ty nejčerstvější produkty: od ryb až po mléčné výrobky.

Riga leží na křižovatce mezi Skandinávií a východní Evropou a její gastronomie je směsicí tradice, přírodních surovin a vlivů okolních států. Za ochutnávku stojí „rasol“, bramborový salát z několika vrstev masa a/nebo ryby, vařených vajec, zeleniny a majonézy, nebo třeba „karbonade“, smažený obalovaný vepřový řízek podávaný s houbami a bramborami.

Místa, která stojí za to vidět

  • Old City – Ztraťte se v úzkých a klikatých dlážděných uličkách lemovaných budovami směsice stylů a prohlédněte si Rižský hrad, kostel svatého Petra i Švédskou bránu.
  • Alberta Iela – Projděte se po ulici lemované řadou Art Nouveau budov, které městu k jeho 700. výročí věnoval slavný architekt Mikhail Eisenstein.
  • Riga Cathedral – Obdivujte směsici stylů největšího středověkého kostela v Pobaltí, založeného už v roce 1211. 
  • Riga Central Market – Nenechte si ujít návštěvu hangárů z první světové války a na místním tržišti nakupujte ty nejčerstvější produkty.
  • Riga Motormuseum – Prohlédněte si sbírku stovky unikátních historických automobilů a motocyklů v největším a nejrozmanitějším muzeu svého druhu v Pobaltí.
  • Art Museum Riga Bourse – Navštivte umělecké muzeum s rozsáhlou sbírkou západního umění i egyptských mumií.
  • Vermanes Garden – Odpočiňte si od památek v překrásném parku na pomezí Starého města a Art Nouvea čtvrti.

Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Rigy