X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Naha (Okinawa)
Naha (Okinawa)

Plavby v okolí

Naha (Okinawa) / Japonsko

Naha je hlavním městem nejjižnější japonské prefektury Okinawa, které najdete v jižní části stejnojmenného ostrova na pobřeží Východočínského moře. Jako moderní město byla Naha založena v roce 1921, ale už předtím byla po staletí nejdůležitějším a nejlidnatějším sídlem ostrova. Dnes má něco přes 300 tisíc obyvatel. Vypravíte-li se sem, očekávejte vlhké subtropické klima s velmi teplými léty a mírnými zimami.

Osídlení Nahy má dlouhou historii: objeveny tady byly artefakty z doby kamenné, z pozdější doby pak také čínské mince. Minimálně od 11. století byla Naha místem aktivního obchodu s japonskými ostrovy a Koreou. Není sice jasné, kdy se město stalo skutečně organizovaným přístavem, nejpozději to ale bylo na počátku 15. století. V roce 1853 Nahu poprvé navštívili Američané, v roce 1872 se stala hlavním městem a o 27 let později pak otevřeným přístavem pro obchod se Spojenými státy a Velkou Británií. Za druhé světové války bylo město v bitvě o Okinawu zásadně poškozeno a muselo být kompletně přestavěno.

Z toho důvodu tady také nenajdete také mnoho historických staveb, které tady byly dříve. Po válce znovu vybudovaný hrad Shuri, bývalý královský palác království Ryukyu, je jedním z nejhezčích okinawských hradů a spolu se svojí branou Shureimon jednou z nejdůležitějších historických staveb Nahy. Hrad a tunely pod ním sloužily jako hlavní velitelství japonských vojsk za druhé světové války, a proto byl palác v roce 1945 skoro kompletně zničen americkými jednotkami. Dnes je jeho kopie zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. 

Hlavní tepnou centrální Nahy je přes kilometr a půl dlouhá ulice Kokusai-dori (v překladu „Mezinárodní ulice“), lemovaná obchody, restauracemi a bary. V jejím sousedství najdete trh Makishi přetékající stánky s čerstvými rybami, masem a dalšími čerstvými produkty, ale také restauracemi, obchody s turistickým zbožím a alkoholem. V Naze si přijdou na své milovníci nakupování, kterým jsou tady k dispozici obrovská nákupní centra i butiky s mezinárodními značkami.

Chcete-li se dozvědět něco nového, navštivte Okinawské prefekturální muzeum a jeho sekce věnované umění, historii a přírodě. A dáváte-li právě jí přednost před městským ruchem, projděte se po zahradě Fukushu-en, založené na počest desátého výročí partnerství Nahy s čínským Fuzhou, nebo zahradě Shikina-en, kde okinawský král přijímal své hosty.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Naha

Sleva

Japonsko, Čína, Tchaj-wan na lodi Celebrity Millennium

Loď: Celebrity Millennium
Trasa: Japonsko, Čína, Tchaj-wan
Nalodění: Yokohama (Tokio), Japonsko
Vylodění: Hong Kong, Čína
Trvání: 14 nocí