X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Naha (Okinawa)
Naha (Okinawa)

Plavby v okolí

Naha (Okinawa) / Japonsko

Ve Východočínském moři se mezi Japonskem, Taiwanem a Čínou rozkládá Okinawa, největší ostrov stejnojmenné provincie, sestávající z více než 150 ostrovů. Ostrov má asi 1,3 milionu obyvatel.

Souostroví, známé později jako Království Ryukyu, bylo osídleno odpradávna a v jeho čele se vystřídala celá řada vládců a dynastií. V roce 1879, za vlády Meiji, se ostrovů zmocnilo Japonsko, které je sloučilo pod prefekturu Okinawa. V dubnu 1945 byla na hlavním ostrově svedena krvavá bitva a od konce druhé světové války je Okinawa strategickou základnou americké armády s asi 26 tisíci vojáky.

Okinawa je oblíbená pro své subtropické až tropické klima, hezké pláže a korálový útes, stejně jako zajímavou historii a kulturu, která se od té „typicky“ japonské výrazně liší.

Na jihozápadním pobřeží ostrova leží jeho hlavní město, Naha. Invazi Spojenců z roku 1945 připomíná Muzeum mírového památníku na vrcholku hory Mabuni, kde bitva o Okinawu skončila. Muzeum vystavuje fotografie a objekty připomínající tuto válečnou událost a místní mauzoleum obsahuje popel více než 180 tisíc lidí, jež při ní zahynuli.

Hrad Shuri je jedním z nejlepších příkladů „gusuku“, okinawských pevností obehnaných kamennou zdí, a byl zapsán na seznam UNESCO. Bývalý palácový komplex království Ryukyu z 15. století byl za druhé světové války skoro zničen, dnes je po rekonstrukci a návštěvníci si tady mohou prohlédnout celou řadu zdí, bran a chrámů, ale také hned několik expozic. Hezký dřevěný palác Shikinaen ze 17. století je obklopen překrásnou japonskou zahradou se subtropickou květenou a hezká scenérie čeká na milovníky přírody také u jezera Man, porostlého mangrovovými lesy.

Jednou z největších atrakcí ostrova je akvárium Churaumi v Ishikawě, jedno z největších na světě. U jižních břehů Okinawy se pod hladinou moře nachází mělký korálový útes, oblíbený příznivci potápění a šnorchlování. Vápencové skály na jihu jsou protkané rozsáhlou sítí jeskyní, jednou z nejznámějších je Gyoku Sendo s miliony nádherných krápníků a podzemních jezírek.

Město Nago ve střední části ostrova je domovem Orion Happy Parku, jednoho z největších japonských pivovarů, nabízejícího prohlídky s ochutnávkou. Tematický Ananasový park pak zábavnou formou seznamuje s pěstováním a zpracováním tohoto tropického ovoce.

Národní park Yanbaru v severní části ostrova je domovem vzácného nelétavého ptáka, známého jako Yanbaru kuina, jenž je na Okinawě endemický a bohužel skoro vyhynulý. Kdo si chce protáhnout nohy, může vyrazit na asi 7kilometrový trek k vodopádům Hiji ve stejnojmenném národním parku.

Mezi okinawské speciality patří goya chanpuru, osmažený hořký meloun, tonkatsu, obalovaná vepřová kotleta, (většinou vepřová) polévka s nudlemi soba, nebo rafute, dušené část prasečího břicha.

Místa, která stojí za to vidět

Okinawa Prefectural Peace Memorial Museum – Nahlédněte do historie důležité americké základny v Japonsku a připomeňte si krvavou bitvu druhé světové války.

Shuri Castle – Navštivte krásně zrekonstruovaný palácový komplex Království Ryukyu, zapsaný na seznam UNESCO.

Shikinaen Garden – Relaxujte při procházce překrásnou japonskou zahradou, založenou už v roce 1799.

Okinawa Churaumi Aquarium – Nenechte si ujít jedno z největších akvárií světa s obrovskými nádržemi se žraloky, rejnoky manta i barevnými korály.

Gyoku Sendo Cave – Prohlédněte si tisíce nádherných krápníků a podzemních jezírek jeskyně, objevené roku 1967.

Yanbaru National Park – Vyrazte na pěší túru překrásným subtropickým lesem, který je domovem ohroženého nelétavého ptáka Yanbaru kuina.

Nago Pineapple Park – Seznamte se s pěstováním a zpracováním ananasu v unikátním tematickém zábavním parku.


Místa, která stojí za to vidět