Cannes

Cannes / Francie

Cannes rozhodně patří mezi nejmalebnější města na Côte d´Azur – Azurovém pobřeží. Žije zde přibližně 74 tisíc obyvatel, a přestože nemá významné historické památky, je po celém světě známé jako město filmu. Od r. 1946 se zde totiž každoročně koná světoznámý filmový festival, který navštěvují celebrity z celého světa.  I z toho důvodu je Cannes elegantním a drahým městem, jehož ulice jsou plné grandhotelů, restaurací i butiků. Město je také ideálním výchozím bodem pro poznávání Azurového pobřeží. V jeho blízkosti se nachází významné centrum Nice a druhý nejmenší stát na světě Monako.  

Přestože Cannes bylo založeno už ve 2. stol. př. n. l., po dlouhá staletí bylo zcela nevýznamnou rybářskou vesnicí. Až v 11. stol. byl na kopci nad osadou vybudován hrad, který byl součástí fortifikačního pásu chránícího Azurové pobřeží před pirátskými útoky. Cannes jako město by dnes asi neexistovalo, nebýt lorda Broughama, který v polovině 19. stol. rybářskou vesnici objevil a vybudoval zde svou letní rezidenci. Následovali ho jeho přátelé, bohatí angličtí i ruští aristokraté, a o pár let později byly vybudovány i první lázně. S rozvojem železnice sem začalo jezdit čím dál tím více návštěvníků. Kolem promenády La Croisette neustále přibývaly nové hotely i lázeňská centra a Cannes postupně získávalo prestiž. Místní aristokracie se chtěla především bavit a užívat si. Luxusní hotely a kasina jim nestačily, a tak vymysleli festival, který se zde koná každoročně v květnu už od r. 1946. Postupně si vydobyl značku špičkové kulturní akce, kam se sjíždějí celebrity i milovníci filmu, stejně jako tisíce jejich fanoušků. Každý květen se proto město přeplní lidmi a kamery televizí z celého světa pečlivě sledují každou událost festivalu. Ale i v dalších měsících je Cannes oblíbeným letoviskem. Malebný přístav s luxusními jachtami, příjemné promenády, Festivalový palác nebo výstup k věži Tour du Mont Chevalier z 11. stol., odkud je nádherný výhled na město, patří k oblíbeným atrakcím. Pro relaxaci slouží městské pláže, které nabízejí veškeré zázemí, čistou vodu a příjemné koupání.         

     

Místa, která stojí za to vidět:

Katedrála Notre Dame de Bon Voyage - novorománský kostel Notre Dame de Bon Voyage z 19. stol. ležící nedaleko městského centra byl postaven na místě starší kaple z 16. stol. Přes jednoduchý interiér i fasádu sem řadu návštěvníků láká hlavně venkovní plaketa, která připomíná Napoleonův návrat z Elby a jeho zastávku v Cannes.

Le Suquet - stará rybářská čtvrť Le Suquet dnes patří mezi největší historické atrakce v Cannes. Původní křivolaké uličky plné obchodů a restaurací dovedou své návštěvníky až ke kostelu Notre Dame de l´Espérance, odkud se naskytnou nádherné výhledy na přístav i město. Cestou si lze prohlédnout i původní hradby a dokonce celu, kde měl být vězněn muž se železnou maskou!

Festivalový palác - původní kongresový palác byl postaven v r. 1949 na promenádě La Croisette výhradně po potřeby filmového festivalu. V jeho blízkosti se nachází chodník slávy s otisky rukou řady známých celebrit. 

Boulevard de la Croisette - výstavní třída Boulevard de la Croisette se táhne v délce několika kilometrů podél pobřeží Středozemního moře. Z velké části kopíruje vyhlášené městské pláže, je zde také řada luxusních obchodů, a hlavně Kongresový a festivalový palác, kde se každoročně koná světové proslulý filmový festival.

     

Vychutnejte si místní specialiy:

Bouillabaisse – tradiční polévka z mořských plodů

Pissaladiere – obdélníková „pizza“ se zkaramelizovanou cibulí, ančovičkami a olivami

Socca – tradiční palačinka z cizrnové mouky

Salade Niçoise – salát s tuňákem, olivami a variací zeleniny

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Cannes

Francie, Itálie, Španělsko, Maroko, Brazílie z Cannes na lodi MSC Seaview

Loď: MSC Seaview
Trasa: Francie, Itálie, Španělsko, Maroko, Brazílie
Nalodění: Cannes, Francie
Vylodění: Rio de Janeiro, Brazílie
Trvání: 18 nocí

Plavby do Cannes

Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, USA z Civitavecchia na lodi Norwegian Epic

Loď: Norwegian Epic
Trasa: Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko, USA
Nalodění: Civitavecchia, Itálie
Vylodění: Port Canaveral (Orlando), USA
Trvání: 13 nocí