Cassis / Francie

Na jižním pobřeží Francie jen 30 kilometrů jihovýchodně od Marseille se na břehu Středozemního moře rozkládá Cassis. Provensálské město Azurového pobřeží, známého také jako Francouzská riviéra, má asi 7 tisíc obyvatel.

Oblast dnešního Cassis byla osídlena už mezi lety 600 a 500 před naším letopočtem ligurskými kmeny. Archeologické průzkumy prokázaly, že později, v době římské, leželo Cassis na významných námořních cestách a bylo centrem rybolovu i obchodu se severní Afrikou a Středním východem. V době 5. - 10. století vesnice trpěla nájezdy nepřátelských kmenů, před nimiž se její obyvatelé stáhli do opevněného města, známého jako castrum. V 15. století bylo Cassis postoupeno biskupům z Marseille, kteří mu vládli až do revoluce v roce 1789. V době průmyslové revoluce město rostlo a prosperovalo, proslavilo se zejména svým kvalitním kamenem, který se tady těžil od nepaměti. Dnes je Cassis oblíbenou turistickou destinací, známou pro svoji nádhernou scenérii i překrásné pláže.

Prohlídku Cassis je možné začít v obrázkovém přístavu se sbírkou domů s pestrými fasádami, které jsou domovem příjemných kaváren a restaurací. Pokračovat se vyplatí do úzkých uliček města, znovu vystavěného na pozůstatcích prastaré rybářské vesnice v 18. století. Dodnes je možné prohlédnout si tady nejen pěkné kašny, ale také domy, jejichž historie sahá až do 16. století.

Nad městem se k nebi tyčí staletý kamenný zámek, Chateau de Cassis, vystavěný už v roce 1381 a sloužící dnes jako luxusní hotel, kde se mohou ubytovat ti, kteří chtějí svůj pobyt v Cassis pojmout ve velkém stylu.

Čím je Cassis opravdu proslulé, jsou ale dlouhé a úzké zálivy - calanques -, lemované strmými vápencovými útesy. Jedním z nejlépe přístupných je Port-Miou, vzdálený jen pár kilometrů západně od centra Cassis. Naopak procházka k tomu nejvzdálenějšímu bude trvat asi 1,5 hodiny a ti, kteří ji absolvují, se mohou odměnit osvěžujícím koupáním v křišťálově čisté vodě mezi vertikálními vápencovými stěnami. Obdivovat nádhernou scenérii calanques je ale možné také z moře při projížďce na člunu nebo při jejich zdolávání: Cassis láká horolezce z celého světa.

Kdo touží po nádherných panoramatických výhledech, měl by se vydat na pěší trek podél mysu Canaille. Se svojí nadmořskou výškou 394 metrů je jedním z nejvyšších přímořských útesů v Evropě, a tak není divu, že byl po tisíciletí důležitým orientačním bodem námořníků.

Cassis se může pochlubit úchvatnými oblázkovými plážemi. Jednou z nejznámějších je Plage de la Grande Mer v centru města, jen asi 15 minut pěší chůze odsud se pak nachází menší, ale klidnější Bestouan. 

V oblasti se bude líbit i milovníkům vína. Místní vinice jsou známé produkcí výborného bílého a růžového, které je možné ochutnat například při návštěvě Clos Sainte Magdaleine, kde se zájemci v rámci prohlídky s průvodcem seznámí také s výrobou místního vína. Ideálním místem pro nákup hezkých suvenýrů je pak tržiště pod širým nebem, kde je možné pořídit vše od čerstvé produkce až po rukodělné výrobky. 

Místa, která stojí za to vidět

Port de Cassis - Projděte se překrásným rybářským přístavem, lemovaným historickými domy s pestrobarevnými fasádami. 

Cap Canaille - Kochejte se pěknými panoramatickými výhledy při pěším treku podél nejvyššího pobřežního útesu Evropy.

Plage de la Grande Mer – Relaxujte, opalujte se a koupejte v čistých vodách Středozemního moře na nádherné oblázkové pláži.

Calanques National Park – Obdivujte dlouhé úzké zálivy ohraničené do výšky se tyčícími vápencovými útesy.

Cassis Market – Nakupte originální suvenýry na rušném tržišti pod širým nebem.

Clos Sainte Magdaleine – Seznamte se s procesem výroby provensálských vín a vychutnejte si výborné bílé a růžové z místních vinic.