Sète / Francie

Na jihovýchodním pobřeží Francie se na břehu Středozemního moře rozkládá důležitý námořní přístav země, Sete. Město v regionu Okcitánie, známé až do roku 1928 jako Cette, má necelých 45 tisíc obyvatel.

Díky své výhodné poloze sloužilo Sete coby přirozený přístav po dlouhá staletí. V 17. století se začalo s výstavbou kanálů, propojujících místní lagunu s mořem, a zbudováno bylo také molo, následované na začátku 18. století dvěma pevnostmi, v jeho polovině pak citadelou. Za druhé světové války bylo Sete okupováno německou armádou a bombardováno, dnes je oblíbenou turistickou destinací, známou svojí silnou kulturní identitou, tradicemi, kuchyní, ale také dialektem.

Ze západu je Sete obklopeno Étang de Thau, lagunou se slanou vodou, využívanou k chovu ústřic a mušlí. Úžina mezi ní a Středozemním mořem je lemována nádhernými písčitými plážemi (těmi nejbližšími centru jsou Lazaret a Corniche), které vyzývají ke koupání a relaxaci.

Město je protkané hustou sítí kanálů, díky níž se mu také někdy přezdívá Benátky Languedocu. Na jednom z nich, Canal Royal, je od dubna do září možné užít si podívanou na jeden z nepochybně nejunikátnějších sportů na světě, rytířské klání na vodě, známé jako joutes. 

Z vrcholu Mont Saint-Clair, nejvyššího bodu Sete s nadmořskou výškou 183 metrů, se otevírají panoramatické výhledy na město, od majáku na konci mola Saint-Louis pak zase hezké pohledy na lodě připlouvající a opouštějící rušný přístav. Stará pevnost nedaleko odsud byla přestavěna na divadlo pod širým nebem, zasvěcené známému francouzskému herci a režisérovi Jeanu Villarovi, kde se v sezóně koná celá řada koncertů a festivalů.

Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Muzea Paula Valéryho, které se může pochlubit širokou sbírkou děl významných francouzských umělců. To interaktivní expozice muzea Espace Georges Brassens využívá moderní obrazovou a zvukovou technologii a zájemci si ji mohou prohlédnout se sluchátky s audio průvodcem, kterým je samotný básník. V Musée International des Arts Modestes se pak ty nejobyčejnější věci mění v kreativní moderní umělecká díla.

Co se týče gastronomie, zakládá si přístavní město na svých čerstvých rybách a mořských plodech. Specialitami Sete jsou plněná chobotnice, mušle a další pochoutky laguny i Středozemního moře. Za ochutnávku stojí ale třeba také tielles, mini koláče plněné chobotnicí, podávané třeba v některé z restaurací přímo na nábřeží.

Místa, která stojí za to vidět

Étang de Thau – Vyrazte na vyjížďku na člunu se skleněným dnem a nahlédněte pod hladinu laguny se slanou vodou, odkud ty nejčerstvější mušle a ústřice putují přímo na talíř.

Mont Saint-Clair – Vyšlápněte si na nejvyšší horu Sete a kochejte se odsud panoramatickými výhledy na město i moře.

Musée Paul Valéry - Obdivujte širokou sbírku uměleckých děl Paula Valléryho a dalších francouzských autorů.

Plage du Corniche – Koupejte se, opalujte nebo jen tak relaxujte s koktejlem v ruce na nádherné písčité pláži na břehu Středozemního moře.

Le Mole Saint-Louis - Projděte se po dlouhém mole až k pěknému majáku a pozorujte odsud dění v rušném přístavu.

Espace Georges Brassens - Nahlédněte do života a díla slavného básníka Francie ve skvělém interaktivním muzeu.

Théatre de la Mer – Nenechte si ujít hudební vystoupení v divadle v bývalé pevnosti s úchvatnými pohledy na moře.