Toulon / Francie

Na jižním pobřeží Francie se východně od Marseille rozkládá na břehu Středozemního moře Toulon. Město v regionu Provence má asi 170 tisíc obyvatel.

Archeologické průzkumy ukazují, že pobřeží Provence bylo osídleno už od paleolitu. Okolo 7. století před naším letopočtem se tady usadili Římané, ve 2. století před naším letopočtem pak na místě dnešního Toulonu vzniklo římské osídlení Telo Martius. Roku 1486 se Provence stala součástí Francie a v Toulonu se začalo s výstavbou válečného přístavu, který na počátku 19. století sehrál významnou roli při dobývání severoafrických kolonií. Za druhé světové války byl Toulon bombardován spojenci, dnes je domovem velké části námořní flotily země.

Prohlídku města je možné začít v jeho historickém centru s úzkými pěšími uličkami, malými náměstíčky a řadou kašen, jejichž historie často sahá až do konce 17. století. K nebi se tady tyčí také hezká katedrála, směsice architektonických stylů od 11. do 17. století. Oblíbený je venkovní trh, odehrávající se každý den ráno na Cours Lafayette a kde je možné zakoupit ty nejčerstvější produkty.

V polovině 19. století bylo vystavěno Horní město, které je domovem náměstí Svobody, hlavního náměstí Toulonu, jehož dominantou je kašna se „Sochou Svobody“ z roku 1899.

Jihovýchodně od centra Toulonu se rozkládá původně rybářská vesnička Le Mourillon s několika malými, ale pěknými plážemi. Příznivci pěší turistiky od nich mohou vyrazit k pevnosti Tour Royale z roku 1524, kde se dnes nachází zajímavé muzeum. Na druhou stranu potom vede procházka podél překrásného pobřeží, lemovaného dramatickými útesy a pohádkovými zátokami, až k mysu Cap Brun.

Kdo chce nahlédnout do historie a současnosti Toulonu coby námořní základny, může zamířit do Muzea francouzského námořnictva, kde je k vidění celá řada námořních artefaktů včetně modelů lodí z 18. století. S dějinami města seznamují také expozice starých map, maleb, kreseb a modelů Muzea Starého Toulonu a jeho regionu. Zájemci o umění by si neměli nechat ujít Muzeum umění se sbírkami moderního a současného umění i děl provensálských autorů od 17. do počátku 20. století, či Muzeum asijského umění v domě, který patříval potomkům Julese Verna.

Nad městem se do nadmořské výšky 584 metrů tyčí hora Faron, kam návštěvníky vyváží lanovka. Na vrcholu je malá zoo, zaměřující se na kočkovité šelmy od tygrů až po gepardy, a otevírají se odsud nádherné výhledy do širokého okolí.

Toulon se může pochlubit hned několika místními specialitami, mezi nimi cade toulannaise, předkrmem z cizrnové mouky, připravovaným v peci na pizzu, chichi frégi, sladkým pečivem typu donatu nebo le sandwich Américain, zapečenou francouzskou bagetou se sýrem, slaninou a hovězím, podávanou s hranolkami a majonézou. Město je obklopené rozlehlými vinicemi, a tak by bylo chybou neochutnat při jeho návštěvě vzorek nebo dva.

Místa, která stojí za to vidět

  • Port de Toulon – Nenechte si ujít prohlídku největšího námořního přístavu Francie – třeba na vyhlídkové plavbě na člunu.
  • Place de la Liberté – Projděte se po hlavním náměstí s překrásnou kašnou se „Sochou Svobody“ z roku 1899 i řadou kaváren a restaurací.
  • La Tour Royale – Navštivte zajímavé muzeum v pevnosti z počátku 16. století, první části mohutného opevnění toulonského přístavu.
  • Cathédrale Notre-Dame-de-la-Seds – Obdivujte směsicí stylů nádherné katedrály s úchvatnými vitrážovými okny, jejíž historie sahá až do 11. století.
  • Musée National de la Marine – Nahlédněte do dějin důležitého námořního přístavu a prohlédněte si modely lodí z 18. století.
  • Mont Faron – Vyvezte se lanovkou na vrchol 584metrové hory a kochejte se tady velkými kočkami i překrásnými výhledy.
  • Cours Lafayette Market – Nakupte čerstvou zeleninu, výtečné sýry, ryby i dezerty na nejznámějším tržišti Toulonu.

Plavby do Toulonu