Bari

Bari / Itálie

Bari je významným jadranským přístavem a hlavním městem oblasti Apulie. Se svými 400 tisíci obyvateli je po Neapoli druhým největším městem v jižní Itálii. Je sídlem univerzity a námořnické školy, významným centrem obchodu, chemického, loďařského a strojírenského průmyslu a také důležitým střediskem pro zpracování ryb. Původní město založili Římané pravděpodobně ve 2. stol. př. n. l. a pojmenovali ho Barium. Správně totiž vytušili, že zdejší místo má strategickou polohu pro spojení s východem. Přesto jeho význam zanikl ve stínu ostatních výraznějších přístavů a po rozpadu Západořímské říše, kdy oblast ovládli Byzantinci, sloužilo Bari pouze jako vstupní bod do Itálie. Rozvoj města nastal až po roce 1071. To ho totiž dobyl normandský kníže Robert Guiscard. Během křížových výprav mělo klíčovou polohu pro tažení na východ a r. 1087 se pak stalo jedním z nejvýznamnějších poutních míst v celé Evropě, protože zde byly uloženy relikvie sv. Mikuláše. Od roku 1130 bylo součástí Království obojí Sicílie a později Neapolského království. Během 16. stol. město postupně upadalo, k novému vzestupu došlo na začátku 19. stol. za vlády Joachima Murata, Napoleonova švagra. Ten nařídil výstavbu nových čtvrtí a také přístavu, ze kterého se brzy opět vyvinul nejvýznamnější přístav v regionu. Dodnes se ale zachovalo Staré Město s křivolakými uličkami, v jehož středu se nachází románská katedrála San Sabino. Důležitější je ovšem bazilika sv. Mikuláše, která uchovává ostatky tohoto významného světce. Za zmínku stojí i Švábský hrad. Ten dnes slouží jako muzeum. 

V okolí 80 km od města se v různých směrech nacházejí tři významné památky světového dědictví UNESCO. Nejznámější z nich je bezesporu Alberobello především díky své unikátní architektuře zdejších domů přezdívaných „trulli”. Ty jsou stavěné bez malty a jejich typickým znakem je kuželovitá střecha a bílá omítka. Prohlídka této jedinečné vesnice je zcela nezapomenutelným zážitkem. Další památkou je záhadný hrad Castel del Monte s osmibokým půdorysem, jehož účel nebyl historiky dosud objasněn. Třetí lokalitou světového dědictví je město Sassi in Matera s obydlími vytesanými ve skalách a zcela jedinečnou atmosférou.

Vychutnejte si místní speciality...
Orecchiette – lokální těstoviny ve tvaru „ouška“

Burrata – jemný sýr podobný mozzarelle

Panzerotti – taštičky plněné rajčaty a mozzarellou

Tiella noc cozze – pokrm z rýže, brambor, rajčat a mořských plodů

Taralli – kořeněné sušenky s pepřem, fenyklem a sušenými rajčaty

 


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Bari

Itálie, Chorvatsko z Bari na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Itálie, Chorvatsko
Nalodění: Bari, Itálie
Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 2 nocí

Itálie, Černá Hora, Řecko z Bari na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Černá Hora, Řecko
Nalodění a vylodění: Bari, Itálie
Trvání: 7 nocí

Itálie, Řecko z Bari na lodi Costa Mediterranea

Loď: Costa Mediterranea
Trasa: Itálie, Řecko
Vylodění: Bari, Itálie
Trvání: 8 nocí

Plavby do Bari

Řecko, Itálie z Pireu na lodi Costa Victoria

Loď: Costa Victoria
Trasa: Řecko, Itálie
Nalodění: Pireus (Athény), Řecko
Vylodění: Bari, Itálie
Trvání: 2 nocí

Itálie, Černá Hora, Řecko z Benátek na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Itálie, Černá Hora, Řecko
Nalodění a vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 7 nocí

Za poznáním historie Řecka a Chorvatska na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa:

Itálie, Řecko, Chorvatsko

Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 8 nocí

Nechte se uchvátit fascinujícími dějinami i překrásnými plážemi Středomoří. Naloďte se v kanály protkaných Benátkách a v italském Bari objevte hned tři místa, zapsaná na seznam UNESCO. Obdivujte bělostnou architekturu romantického Santorini, historické centrum druhého největšího města Kréty i dramatické pobřeží ostrova Kefalonia. Než se vypravíte zpět, zastavte se u úchvatného Diokleciánova paláce v chorvatském Splitu.

Autobusová doprava - český průvodce

Akce! First Minute 

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání.