Ravenna
Ravenna

Plavby v okolí

Ravenna / Itálie

V severovýchodní části Itálie leží hlavní město stejnojmenné provincie, Ravenna. 150tisícové město spojuje s Jaderským mořem a přístavem Corsini 10 kilometrů dlouhý kanál Candiano.

Původ města není jasný, už před začátkem letopočtu byla ale Ravenna součástí Římské říše a mezi lety 402 a 476 dokonce hlavním městem její západní části. V následujících obdobích město zažilo časté střídání vlád, až do středověku ale bylo důležitým námořním přístavem. Součástí Italského království se oblast stala roku 1861, a přesto, že za druhé světové války bylo město okupováno britskými jednotkami, utrpělo jen malé škody. 

I díky tomu se dnes Ravenna pyšní dobře zachovanou pozdně římskou a byzantskou architekturou a řadou staveb zapsaných na seznam UNESCO. V samém centru města se nachází mauzoleum Gally Placidie, dcery římského císaře ze 4. – 5. století, s nejlépe zachovanými a nádherně vyvedenými mozaikami v celém městě.

Pozůstatky hezké mozaiky z původního kostela i hrobku slavného básníka Danta Alighieriho je dodnes možné prohlédnout si také na podlaze baziliky svatého Františka z 10. – 11. století, v paláci císaře Theodorika je k vidění mozaika z doby ostrogótské, v Domě kamenných koberců z 6. – 7. století pak mozaika byzantská.

Kostel svatého Jana Evangelisty byl vystavěn už v 5. století a ve věži má hned několik zvonů, dva z nich už z roku 1208. Na místě původního hradu a citadely Brancaleone z poloviny 15. století, které bývaly součástí městských hradeb, dnes návštěvníci najdou hezký park.

Kdo chce do historie Ravenny proniknout hlouběji, měl by navštívit monumentální komplex baziliky San Vitale, který je domovem Národního muzea s celou řadu artefaktů včetně pohřebních stél, starověkých zbraní nebo fresek ze 14. století. Milovníci silných aut budou v sedmém nebi v muzeích Ferrari, Lamborghini a Ducati.

V docházkové vzdálenosti od přístavu Porto Corsini se rozkládá malá, ale hezká písečná pláž a hned vedle největší přístav jachet v Jaderském moři. Komu zbude čas, může vyrazit za hranice města do San Marina, nejstarší a nejmenší republiky světa, do Bologně nebo Florencie.

Příznivci nakupování by měli zavítat na trh Mercantino nebo do některého z celé řady malých, ale hezkých butiků rozesetých po celém městě. Nikdo by pak neměl Ravennu opustit bez ochutnávky místní speciality piadina, tortilly plněné směsí masa a zeleniny nebo sýra, a samozřejmě výtečného italského gelata.

Místa, která stojí za to vidět

Basilica San Vitale – Obdivujte majestátní římskou baziliku a v Národním muzeu se seznamte se zajímavou historií města.

Galla Placidia Mausoleum – Prohlédněte si nádherně zachovanou mozaiku v mauzoleu dcery římského císaře z 5. století našeho letopočtu.

MAR – Ravenna Art Museum – Navštivte muzeum umění a porovnejte moderní mozaiku s díly starověkých mistrů.

Safari Ravenna – Projeďte se mezi tygry, lvy i slony v malém, ale hezkém safari.

Piazza del Popolo – Projděte se po krásném náměstí v samém srdci města a zastavte se v některém z místních knihkupectví.

Ferrari Museum – Prohlédněte si superrychlá auta a v kokpitu Formule 1 si vyzkoušejte, jaké je to být Michaelem Schumacherem.

Mirabilandia – Užijte si spoustu legrace v zábavním parku s horskými drahami, kolotoči i živými vystoupeními.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Ravenny