Ravenna
Ravenna

Plavby v okolí

Ravenna / Itálie

V severovýchodní části Itálie leží hlavní město stejnojmenné provincie, Ravenna. 150tisícové město spojuje s Jaderským mořem a přístavem Corsini 10 kilometrů dlouhý kanál Candiano.

Původ města není jasný, už před začátkem letopočtu byla ale Ravenna součástí Římské říše a mezi lety 402 a 476 dokonce hlavním městem její západní části. V následujících obdobích město zažilo časté střídání vlád, až do středověku ale bylo důležitým námořním přístavem. Součástí Italského království se oblast stala roku 1861, a přesto, že za druhé světové války bylo město okupováno britskými jednotkami, utrpělo jen malé škody. 

I díky tomu se dnes Ravenna pyšní dobře zachovanou pozdně římskou a byzantskou architekturou a řadou staveb zapsaných na seznam UNESCO. V samém centru města se nachází mauzoleum Gally Placidie, dcery římského císaře ze 4. – 5. století, s nejlépe zachovanými a nádherně vyvedenými mozaikami v celém městě.

Pozůstatky hezké mozaiky z původního kostela i hrobku slavného básníka Danta Alighieriho je dodnes možné prohlédnout si také na podlaze baziliky svatého Františka z 10. – 11. století, v paláci císaře Theodorika je k vidění mozaika z doby ostrogótské, v Domě kamenných koberců z 6. – 7. století pak mozaika byzantská.

Kostel svatého Jana Evangelisty byl vystavěn už v 5. století a ve věži má hned několik zvonů, dva z nich už z roku 1208. Na místě původního hradu a citadely Brancaleone z poloviny 15. století, které bývaly součástí městských hradeb, dnes návštěvníci najdou hezký park.

Kdo chce do historie Ravenny proniknout hlouběji, měl by navštívit monumentální komplex baziliky San Vitale, který je domovem Národního muzea s celou řadu artefaktů včetně pohřebních stél, starověkých zbraní nebo fresek ze 14. století. Milovníci silných aut budou v sedmém nebi v muzeích Ferrari, Lamborghini a Ducati.

V docházkové vzdálenosti od přístavu Porto Corsini se rozkládá malá, ale hezká písečná pláž a hned vedle největší přístav jachet v Jaderském moři. Komu zbude čas, může vyrazit za hranice města do San Marina, nejstarší a nejmenší republiky světa, do Bologně nebo Florencie.

Příznivci nakupování by měli zavítat na trh Mercantino nebo do některého z celé řady malých, ale hezkých butiků rozesetých po celém městě. Nikdo by pak neměl Ravennu opustit bez ochutnávky místní speciality piadina, tortilly plněné směsí masa a zeleniny nebo sýra, a samozřejmě výtečného italského gelata.


Místa, která stojí za to vidět


Plavby do Ravenny

Itálie, Chorvatsko, Černá Hora z Benátek na lodi MSC Lirica

Loď: MSC Lirica
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Černá Hora
Nalodění a vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 4 nocí

Itálie, Chorvatsko, Řecko z Benátek na lodi Azamara Pursuit

Loď: Azamara Pursuit
Trasa: Itálie, Chorvatsko, Řecko
Nalodění: Benátky, Itálie
Vylodění: Pireus (Athény), Řecko
Trvání: 7 nocí
First Minute
plavba s českým průvodcem

Malá ochutnávka Jaderského moře

Loď: MSC Orchestra
Trasa:

Itálie, Černá Hora, Chorvatsko

Vylodění: Benátky, Itálie
Trvání: 4 nocí

Nahlédněte do nádherných přístavů Jaderského moře za pár dní. Naloďte se v kanálech protkaných Benátkách, z Ravenny zajeďte do 3. nejmenšího státu Evropy, San Marina. V černohorském Kotoru prozkoumejte středověké centrum, zapsané na seznam UNESO a majestátní Diokleciánův palác v chorvatském Splitu. To vše v doprovodu českého průvodce.

Autobusová doprava - český průvodce

Vícelůžkové kajuty jsou na vyžádání

Akce! First Minute