Savona

Savona / Itálie

Na pobřeží Středozemního moře v severoitalské provincii Ligurie najdete přístavní město Savona. Savona se rozkládá mezi Ligurským mořem a Ligurskými Alpami asi 40 kilometrů západně od Janova a je součástí západní Italské Riviéry.

Před mnoha tisíci lety byla oblast osídlena starověkými ligurskými kmeny a v roce 180 před naším letopočtem ji ovládl Řím. V následujících staletích se tady vystřídali různí vládci a v 7. století bylo město dokonce zničeno. V 11. století se Savona konečně osamostatnila, a protože zde sídlily dva významné řády – dominikáni a františkáni -, stala se důležitým náboženským centrem. V roce 1528 bylo město poraženo Janovem a významně poškozeno. Na začátku 19. století byla Savona přičleněna ke Království Sardinie-Piemont a nakonec se stala součástí sjednocené Itálie.

Mezi nejdůležitější památky starého města patří raně barokní bazilika Duomo Santa Maria Assunta z konce 16. století se zajímavým muzeem a „Sixtinskou kaplí“ s mauzoleem, kterou nechal pro své rodiče postavit papež Sixtus IV.  

Symbolem Savony je věž Leon Pancaldo, známá také jako Torretta. Vybudována byla ve 14. století a je posledním pozůstatkem středověkých zdí. V roce 1542 byla Janovany v oblasti starého města vystavěna pevnost Priamar. Později byla využívána jako vězení, dnes zde můžete navštívit muzeum.

Na náměstí Piazza Goffero Mameli stojí Rintocchi e Memorie, památník padlým ve všech válkách, kde každý den v šest hodin odpoledne 21krát zazní zvon vyzývající k tiché vzpomínce.

Nádherný palác Gavotti z 15. století je domovem uměleckého muzea a městské obrazárny Civica Pinacoteca, která hostí především díla ze 14. – 18. století, ale najdete tady i zástupce moderního umění.

Jedním z nejslavnějších obyvatel Savony byl Kryštof Kolumbus, který tady sepisoval svoji kroniku. V horách u města stojí mezi poli se zeleninou a ovocnými stromy jeho dům, jeden z mnoha v Ligurii, který je s osobou tohoto slavného mořeplavce spojován.

Ulice Via Pia je lemována obchody a kavárnami, kde můžete nad šálkem výborné italské kávy nasávat typickou středomořskou atmosféru. Nezapomeňte ochutnat také místní nahořklý perlivý nápoj chinotto, který se tady začal vyrábět už v roce 1877. Na opravdové gurmány čeká exkurze do hor za degustací místních vín a produktů z lanýžů.

Místa, která stojí za to vidět

Duomo Santa Maria Assunta – Obdivujte nádhernou raně barokní baziliku s kaplí a mauzoleem, kterou pro své rodiče nechal vystavět papež Sixtus IV.

Torre Leon Pancaldo – Prohlédněte si symbol Savony, věž ze 14. století, která je posledním pozůstatkem starověkých zdí.

Civica Pinacoteca – Pronikněte do italského umění středověku i moderní doby v obrazárně, která sídlí v překrásném paláci z 15. století.

Fortezza del Priamar – Navštivte pevnost vystavěnou Janovany v polovině 16. století a kochejte se odsud nádhernými výhledy.

All About Apple Museo – Nenechte si ujít unikátní muzeum věnované počítačům Apple, kde si můžete všechno na vlastní kůži vyzkoušet.

Bagni Marea – Relaxujte na městské písečné pláži a ochutnávejte italské speciality v nespočtu místních restaurací.  


Místa, která stojí za to vidět


Plavby z Savony


Plavby do Savony