X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Costa Smeralda - První seznámení s úžasnou lodí

Costa Smeralda - První seznámení s úžasnou lodí

 

Smeralda, tak se jmenuje nejnovější loď z flotily Costa Cruises, která prvně vyplula koncem ledna roku 2020 na Středozemní moře. Její současná trasa vede z římského přístavu Civitavecchia, přes La Spezia a Savonu v Itálii, následně zastavuje ve francouzském Marseille, pak míří do Barcelony a španělské Palmy de Mallorka, kde má poslední zastávku po cestě, než vypluje zpět do Civitavecchia u Říma. Smeralda však není jen nová loď, je také jednou z největších na světě, její výtlak činí 180 000 GT
a kapacitu má 6 600 osob včetně personálu. Velmi členitým prostorem lodi prochází dvě hlavní paralelní chodby na každé palubě. Místy se setkají a následně zase klikatě prochází dalšími bary
a zábavními prostory. Tato struktura umožňuje rozptýlení pasažérů po celé lodi.

Zábava na palubě má na Smeraldě úplně novou koncepci. Loď byla vyrobena s primárním cílem zabavit hosty a nenechat je ustrnout na jednom místě. Proto je tu více míst, kam za zábavou vyrazit,
a představení se konají ve stejný čas na těchto různých místech vždy jen po krátkou dobu (cca 25 minut). Takto rotuje program po celý týden, abyste měli možnost každý večer vidět trochu jiné představení, korzovali po celé lodi a vyzkoušeli i různé bary.

A nyní k jednotlivým scénám. Najdeme zde jednak centrální jeviště zvané Koloseum, které se rozkládá přes tři paluby, a nabízí díky tomu nejen dostatek míst k sezení po celém obvodu, ale také dobrou viditelnost představení z různých stran. Výhodou výšky přes tři patra je i možnost akrobatických show. Druhým centrem zábavy je divadlo Sanremo určené především pro taneční vystoupení. Kdo preferuje živou hudbu, může navštívit Jazz Club. Koncert živé jazzové hudby je tu každý večer až do půl jedné ráno! Pozoruhodné je, že tato večerní vystoupení můžete sledovat také z pohodlí kajuty na speciálním kanálu. Za krásného teplého počasí se pak ještě na horní otevřené palubě nachází na zádi menší letní kino. To je teprve romantika!

Když už jsme na horní palubě, za zmínku také určitě stojí 2 bazény, různé tobogány, skluzavky či několik vířivek. Je tu i vyhrazený prostor pro prémiové klienty. Najdete tu také sportovní hřiště. I když se zrovna nechystáte koupat, určitě si vrchní palubu užijete díky 4 různým venkovním barům s posezením a krásným výhledem na moře rozkládající se od obzoru k obzoru. Nezapomenutelné výhledy se též naskýtají při procházce po vyvýšené lávce v centrální části lodi.

Design lodi využívá prvky italského retra napříč 50. až 90. lety. Krásný průřez historií kvalitního
a často oceňovaného italského užitého umění najdete v místním muzeu. Ano, prvně na palubě společnosti Costa Cruises najdete také muzeum! Nepříliš rozsáhlá sbírka se skládá především z různých ukázkových kusů nábytku a interiérových doplňků moderního italského bytu. Nechybí však ani pár ukázek ze světoznámé italské módy. Tato část lodě je samozřejmě volně přístupná.

Restaurace se hodně zaměřují na tradiční italskou kuchyni a realistický zážitek z ní, který doprovodí právě již zmiňovaný italský retro design. Najdete zde celkem 5 hlavních restaurací (velké bufetové
i servírované). Dalších 6 menších je pak přístupných už jen členům Costa Clubu určité úrovně, nebo cestujícím v apartmánech nebo si je musíte rezervovat za poplatek. K tomu, abyste se lépe orientovali, kde je momentálně volná kapacita, slouží speciální systém na počítání hostů. Přehled kapacity pak najdete jak v mobilní aplikaci, tak na elektronických tabulích na chodbách. Výběr jídla je široký a jak již bylo zmíněno, velké množství pokrmů (a to především v bufetových restauracích) pochází z italské kuchyně. Najdete tu i luxusní italskou pizzerii, kde si můžete vychutnat čerstvou pizzu přímo z pece. Kdo se rád baví při jídle a potrpí si na netradiční zážitky, může za poplatek využít restaurace Teppanyaki, nebo si dokonce v kurzu vaření můžete připravit večeři přesně podle svého gusta!

Interiér kajut je rovněž řešený v italském retro designu a kajuty jsou poměrně prostorné. Veškeré vybavení koupelen má velmi praktické řešení. Na balkonech je dokonce povoleno kouřit. Navštívili jsme i tu nejluxusnější a největší kajutu – Grand Suite, která má kromě obývacího pokoje, předsíně a šatny také velmi dlouhý balkon. Třešničkou na tom je fakt, že se tyto kajuty nachází na úplné přídi či zádi lodi, takže si mohou hosté vychutnat ničím nerušený výhled na moře.

Důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí je na Smeraldě všude vidět. V první řadě nutno říct, že kompletní pohon lodi je na LNG. Tím se Costa Smeralda řadí k nové generaci lodí s ekologickým pohonem. Opatření, která napomáhají ekologii na lodi, je však mnohem více. Například v restauracích chybí látkové prostírání, pro úsporu vody.  Na pokojích nenajdete minibary, které zvyšují spotřebu energie. Pitnou vodu získávají na lodi odsolením mořské vody. Velké tunelové pračky umožní až o 50% nižší spotřebu vody na kilogram prádla. Plasty se tu třídí na několik různých druhů (i podle způsobu znečištění jejich povrchu). V přístavech je pak veškerý druhově roztříděný odpad předáván specializovaným službám, které se postarají o jeho další zpracování. I na této lodi tedy platí, že absolutně žádný odpad není vyhazován do moře!

 

Zobrazit plavby na Costa Smeralda

 

Napsal: Jan Horák