X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Dovolená na lodi: Prázdniny zdaleka ne jen pro bohaté

Dovolená na lodi: Prázdniny zdaleka ne jen pro bohaté

 

Ubytování srovnatelné s čtyřhvězdičkovým hotelem, celodenní stravování, bohatý program pro děti i dospělé a k tomu ty nejkrásnější destinace světa. Že to zavání pořádně drahou dovolenou? Omyl: prázdniny na výletní lodi mohou být ve skutečnosti spoustou muziky za výhodnou cenu. Máme pro vás důkaz!

 

Výletní plavba versus Poznávací zájezd

Ať už vyrážíte poznávat svět na vlastní pěst, nebo dáte přednost „běžné“ cestovní kanceláři a neplánujete při tom trávit čas v rezortu, ale skutečně objevovat, připravte se na následující.

  1. Desítky, stovky a tisíce kilometrů autem, autobusem, vlakem, letadlem… zkrátka přemisťování se po souši nebo vzduchem a hodiny strávené za volantem nebo na (v lepším případě pohodlném) sedadle
  2. Každý den jiné ubytování, hotel, motel, kemp… spojené s opětovným vybalováním a balením zavazadel
  3. Každodenní hledání vyhovující restaurace nebo obchodu, či dokonce vaření
  4. V případě nezávislého cestování pak starosti spojené s organizací programu, exkurzí a vstupů, nutnost řešení případných (například zdravotních) problémů bez pomoci, neznalosti prostředí nebo jazyka

V případě prázdnin na lodi můžete na to všechno s lehkým srdcem zapomenout. Ukrajovat vzdálenost mezi jednotlivými místy budete tak hladce, že si toho mnohokrát ani nevšimnete: ve spánku, u večeře nebo při sledování divadelního představení. Kufr vybalíte (po nalodění) a zabalíte (před vyloděním) jen jednou: ať už budete v průběhu dne prozkoumávat jakoukoli destinaci, večer ulehnete ve své známé, pohodlné kajutě. Starost s jídlem nebude vaší starostí – o vaše žaludky bude královsky postaráno od rána do večera, a to i v případě, máte-li dietní omezení nebo speciální požadavky. To stejné pak platí o programu: kromě široké nabídky exkurzí v přístavech disponuje většina lodí bazény, fitness centry, lázněmi, divadlem, knihovnou, dětským koutkem… a mohli bychom pokračovat dál a dál. A nakonec: v případě jakýchkoli komplikací je po celou dobu plavby k dispozici zkušený a ochotný personál i dobře vybavené zdravotní středisko.

Zní to sice dobře, ale za všechen ten komfort je určitě potřeba si pořádně připlatit, myslíte si možná. Ukážeme vám, že tomu tak být nemusí.

 

Co za to

Příklad 1: Úchvatné Středomoří

Pojďme si dát první příklad. Vypravme se v květnu například do Středozemí. Plavba na palubě luxusní MSC Bellissima společnosti MSC Cruises začíná a končí v italské Neapoli a během 7 dní navštíví sicilskou Messinu, maltskou Vallettu, španělskou Barcelonu, francouzskou Marseille a nakonec Janov v severní Itálii. Cena plavby začíná v tomto termínu na 12 970 Kč za osobu, 25 940 Kč za pár.

Po souši (s nutností využít trajekt mezi Maltou a Sicílií a pak znovu mezi Sicílií a italskou pevninou) by to znamenalo přibližně 2 400 kilometrů a v případě auta pak asi 27 hodin řízení. Při aktuálních téměř 32 Kč za litr benzínu a spotřebě 7 litrů na 100 kilometrů jsme jen za pohonné hmoty na asi 5 400 korunách. Nepočítaje poplatek za trajekt, parkování a nakonec i „hodnotu“ více než jednoho celého ztraceného dne, stráveného únavným řízením.

Podívejme se na cenu ubytování: Neapol, květen, 4 hvězdičky, 2 osoby – cena za pokoj se pohybuje kolem 1 500 Kč, dobré je, že snídaně je dost často v ceně: ušetříme si eura i starosti. 1 500 krát 7 nocí (pro jednoduchost předpokládejme, že budeme schopni sehnat podobný pokoj za podobnou cenu ve všech „přístavech“) rovná se 10 500 Kč.

A teď jdeme jíst. Snídani máme za sebou (v ceně hotelu), chtělo by to něco k obědu. Předpokládejme pro změnu, že se nacházíme v Barceloně. Cena menu v levnější restauraci vyjde na 15-30 EUR, v té průměrné od 30 do 50 EUR, zahrnuta je v ní prý sklenka vína, za kterou se na lodích platí v nižší třídě kajut extra, abychom tedy byli fér, počítejme s 20 eury za osobu. Večeře se na lodi podává coby tříchodové menu, budeme-li se tedy držet při zemi, dejme tomu, že se vejdeme do 30 EUR. 20 EUR oběd, 30 EUR večeře, dohromady 50 EUR za osobu na den, tedy 1 270 Kč osoba, neboli 2 540 Kč pár. Za 7 dní pak 17 780 Kč. (Bez svačinek v průběhu celého dne, základních nealko nápojů, zmrzlin…, které jsou na výletních lodích běžně k dispozici bez omezení a téměř 24 hodin denně.)

Pohonné hmoty – 5 400 Kč
Ubytování – 10 500 Kč
Stravování – 17 780 Kč
Celkem – 33 680 Kč

Už teď cena přesáhla částku za plavbu, a to jsme se ještě ani jednou nevykoupali v bazénu, nezašli do fitness centra, na představení do divadla, vystoupené živé hudby… aktivity, nabízené na lodi zdarma.

Zobrazit plavby po Středozemním moři

 

Příklad 2: Nádherné norské fjordy

A teď trochu z jiného soudku: místo na jih vyrazme na sever Evropy. Norsko se může pochlubit okouzlujícím pobřežím a dramatickými fjordy. Hosty sem na palubách svých klasických lodí s nezaměnitelnou atmosférou bere například společnost Hurtigruten. Po celý rok vyráží na 7 dní trvající plavbu z Bergenu do Kirkenes (a za stejnou dobu pak zpět) a po cestě zastavuje v desítkách přístavů - v některých jen na pár minut, v jiných (Ålesund, Trondheim, Bodø, Tromsø nebo Kirkenes) na dobu dostatečně dlouhou pro průzkum.

Zvolme si například červenec 2019 a jednu z novějších lodí společnosti, MS Midnatsol. Cena za osobu ve vnitřní kajutě vychází na 1 571 liber, při aktuálním kurzu tedy na 45 600 Kč, respektive 91 200 Kč za pár.

Že se to zdá dost? Pojďme počítat dál. Přímá cesta po silnici z Bergenu do Kirkenes měří 2 210 kilometrů, většina z ní ale vede přes Švédsko a kromě místa nalodění a vylodění jsme nezastavili ani v jediném přístavu na trase! Přidejme si do vyhledávače pár přístavů a jsme na 3 500 kilometrech a 55(!) hodinách řízení. 7 840 korun jen za pohonné hmoty a více než 2 z celkových 7 dní plavby strávené za volantem. Předpokládejme, že si pro účely této cesty půjčíme v Bergenu auto: sice maličké, ale vejdeme se do 4 tisíc korun, to by šlo.

A co bydlení? Naše kajuta na lodi MS Hurtigruten není přímo luxusní, srovnejme ji tedy ne se čtyř-, ale jen s tříhvězdičkovým hotelem. V Bergenu jeho cena v červenci začíná na 2 700 korunách, v Bodo je to pak ještě o stokorunu víc. Skandinávie je prostě drahá. Držme se ale při zemi, takže 2 700 krát 7 a bydlíme za 18 900 korun za týden.

Jde se jíst. Snídaně je v ceně hotelu, to je dobrá zpráva. Oběd v levnější restauraci vyjde na asi 200 norských korun, tedy 525 těch českých, na 3chodové menu v lepší restauraci (na večeři) je pak potřeba připravit si kolem 650 NOK, tedy asi 1 700 Kč. 2 225 korun za stravování na osobu a den, 31 150 Kč za týden a pár. Uf, vítejte v Norsku.

Nakonec se podívejme na důležitou položku, za kterou si v případě, že výlet z Bergenu do Kirknes podniknete na vlastní pěst, stejně zaplatíte (klidně se o to s vámi vsadíme!). Je jí vyhlídková plavba po některém (alespoň jednom) z překrásných fjordů, kterou máte na palubě lodí Hurtigruten v ceně. Tady to máme: 60minutová plavba vyjde na 360 NOK za dospělou osobu, tedy 1 890 Kč za pár.

Sečteno a podtrženo:

Pohonné hmoty – 7 840 Kč
Půjčení auta – 4 000 Kč
Ubytování – 18 900 Kč
Stravování – 31 150 Kč
Celkem – 61 890 Kč

Ušetřili jsme asi 30 tisíc, ztratili však 55 hodin přejezdy (a to jsme ještě nenavštívili ani zdaleka všechny přístavy z itineráře) a místo dlouhých dní strávili obdivováním dramatického norského pobřeží jen hodinu. Opravdu to stálo za to?

Zobrazit plavby po norských fjordech

 

Závěr: Drahá legrace nebo spousta muziky za výhodnou cenu?

Existují destinace dražší a ty, které si může dovolit skoro každý. Platí to o „normálních“ dovolených i těch na palubě výletních lodí. Zatímco Skandinávie spadne jednoznačně do první kategorie, Středomoří svojí dostupností potěší. Na dvou příkladech jsme si ukázali, že prázdniny na lodi zdaleka nemusí představovat významný zásah do rozpočtu. Ve srovnání s těmi na souši se po sečtení všech nákladů mohou dokonce i cenově vyplatit, a pokud přesto stojí o něco víc, nabízí dost často mnohem větší hodnotu než přesuny po souši.

 

 

Napsala: Svatava Čoupková