Port Vendres

Plavby v okolí

Port Vendres / Francie

Na jižním pobřeží Francie jen 15 kilometrů od hranice se sousedním Španělskem se na břehu Středozemního moře rozkládá Port-Vendres. Nevelké rezortní město na takzvaném Rumělkovém (Vermillion) pobřeží v regionu Okcitánie má asi 4 tisíce obyvatel a je důležitým hlubokomořským přístavem země.

Archeologické nálezy prokázaly, že oblast dnešního Port-Vendres byla osídlena už v době železné, a už tehdy byla využívána jako výhodný přístav. Později se město pod názvem Portus Veneris rozvíjelo pod vlivem Říma, ve středověku pak bylo klíčovou spojnicí mezi pevninou a Baleárskými ostrovy. Po uzavření Pyrenejského míru město v roce 1659 připadlo Francii a bylo opevněno, značného rozšíření se pak přístav dočkal za Ludvíka XVI. a v druhé polovině 18. století tady přibyla další pevnost. Za druhé světové války bylo město součástí silně opevněné pobřežní zóny okupované nacistickým Německem a ve 20. století sloužilo také jako hlavní přístav francouzských vojenských jednotek mířících do Alžírska. Dnes je Port-Vendres důležitým nákladním přístavem i oblíbenou zastávkou především velkých výletních lodí.

Symbolem Port-Vendres je 30metrový mramorový obelisk, vztyčený už v roce 1780 královským architektem a malířem Charlesem de Wailly a zdobený čtyřmi bronzovými reliéfy, znázorňujícími důležité události francouzských i světových dějin. Z pozůstatků bývalých pevností se otevírají nádherné výhledy na moře, stejně jako od 27metrového majáku na nedalekém mysu Béar.

Kdo dává přednost umění, může zavítat do malého, ale zajímavého muzea Charlese Rennieho Mackintoshe, skotského architekta a malíře, jenž v Port-Vendres žil a tvořil mezi lety 1923 a 1927.

Středomořský přístav s horami za svými branami nabízí nádhernou scenérii všem milovníkům přírody, kteří tady najdou písčité pláže, oblázkové zátoky, kopce, hory i vinice v jejich svazích. Jen 10 minut jízdy jižně od města se rozkládá Paulilless s pěknou písčitou pláží, skvělým vinařstvím i hezkým muzeem na místě bývalé Nobelovy továrny na dynamit. Strážní věž Madeloc byla na vrcholku ve vnitrozemí vystavěna už v roce 1285 a panoramatické výhledy na moře i okolní krajinu jsou za půlhodinovou jízdu na vrchol víc než dostatečnou odměnou.

Port-Vendres je branou k jedněm z nejkrásnějších míst Francie: Perpignanu s jeho majestátním palácem mallorských králů, historickému Rousillonu, obrázkovému přístavu Collioure nebo Carcassone, obehnanému středověkými hradbami. Komu by se zachtělo až za hranici se Španělskem, může zavítat do Cadaqués, které si oblíbili ti nejslavnější a nejvlivnější umělci moderní doby: žil tu dokonce i samotný Salvador Dalí, jehož dům je dnes muzeem. 

Rybářský přístav je proslulý svými restauracemi, podávajícími ty nejčerstvější ryby a mořské plody. Výborným místem k jejich ochutnávce je také rybí trh v přístavu. Na správném místě jsou v Port-Vendres i milovníci vína – výtečnými vzorky je známé hned sousední Collioure, Banyuls-sur-Mer potom produkuje sladká, dezertní vína té nejvyšší kvality.

Místa, která stojí za to vidět

L´Obélisque de Port-Vendres – Prohlédněte si symbol města, 30 metrů vysoký mramorový obelisk z roku 1780.

Fort de la Mauresque – U ruin pevnosti z 15. století nahlédněte do zajímavé historie hlubokomořského přístavu, využívaného už v době železné. 

Plage de Paulilles – Relaxujte, koupejte se nebo se šnorchlem objevujte život pod hladinou na pěkné písčité pláži.

Tour Madeloc – Nechte se uchvátit panoramatickými výhledy na Středozemní moře i terasové vinice od strážní věže z 13. století.

Les Poissonnaries de la Cote Catalane – Vychutnejte si ty nejčerstvější mořské plody na rybím trhu přímo v přístavu.

Le Clos de Paulilles - Nenechte si ujít degustaci výtečných vín s výhledy na svahy porostlé vinicemi.

Perpignan – Navštivte překrásné středověké centrum historického Mallorského království s majestátním palácem a úchvatnou katedrálou.