X Aktuální informace o provozu lodních společností »

Saint-Tropez

Plavby v okolí

Saint-Tropez / Francie

Na jižním pobřeží Francie se na pobřeží Středozemního moře rozkládá Saint-Tropez. Městečko na okouzlující Francouzské riviéře mezi Marseille a Nice má asi 4 tisíce obyvatel.

Saint-Tropez vděčí za své jméno napůl legendárnímu, napůl skutečnému mučedníkovi Saint Torpesovi z Pisy, jehož tělo tady prý na člunu přistálo poté, co mu byla v době Neronovy vlády sťata hlava. Město bylo pod názvem Athenopolis založeno už v 6. století před naším letopočtem Féničany, na přelomu letopočtu bylo ovládnuto Římany a v 9. století bylo častým terčem pirátů. V 15. století bylo Saint-Tropez opevněno Janovany, až do počátku 20. století ale bylo jen malou rybářskou vesnicí. Ve 20. letech 20. století město navštívila řada slavných osobností jako Coco Chanel nebo Elsa Schiaparelli, v 50. letech jej pak daleko za hranicemi proslavila celá řada filmů včetně A Bůh stvořil ženu s Brigitte Bardotovou. Po válce se Saint-Tropez proslavilo - především díky umělcům a dalším celebritám - daleko za hranicemi země a turismus zůstává jeho hlavní ekonomickou aktivitou dodnes.

Z hezké nábřežní promenády s barevnými domky a příjemnými kavárnami se otevírají pěkné výhledy na moře plné pohupujících se rybářských loděk i luxusních jachet. Kdo chce zažít tu pravou francouzskou atmosféru, měl by zamířit do úzkých uliček starého města, lemovaných kouzelnými obchůdky, příjemnými kavárnami a kvalitními restauracemi, nebo si na náměstí Place des Lices dokonce zahrát pétanque s místními.

Dominantou Saint-Tropez je mohutná citadela s půdorysem šestiúhelníku z počátku 17. století s překrásnými panoramatickými výhledy na moře a muzeem, kde je možné nahlédnout do pěti staletí námořní historie města a seznámit se s jeho slavnými osobnostmi i každodenními životy obyčejných lidí. Nejen rodinám s dětmi se pak bude líbit ve skvělém Motýlím muzeu s více 35 tisíci pestrobarevných exemplářů včetně vzácných, exotických, a dokonce i vyhynulých druhů.

Přestavěna na muzeum byla také kaple Notre-Dame de l´Annonciade z 16. století, vystavující širokou sbírku post-impresionistických děl Matisse, Signaca, Bonnarda a dalších umělců, kteří v Saint-Tropez žili na konci 18. století. V 50. letech minulého století se Saint-Tropez stalo vyhledávanou destinací filmařů (kdo neviděl známou četnickou sérii s Louisem de Funésem, jako by snad ani nebyl), a tak by bylo určitě chybou vynechat při jeho návštěvě muzeum v bývalé četnické stanici s celou řadou objektů ze slavných filmů i nabídkou interaktivních workshopů.

Saint-Tropez je známé svými nádhernými plážemi, ležícími podél 5kilometrového pobřeží jižně od města. Pláže jsou ideální nejen ke koupání a relaxaci, ale zejména k vodním sportům, jako jsou windsurfing, vyjížďky na kánoi, vodní lyžování nebo potápění. Nejblíže přístavu leží Plage de la Boullabaisse nebo Plage des Graniers jak s písčitou, tak oblázkovou částí, o něco dál na jih pak ikonická písčitá Plage de Pampelonne nebo Plage de l´Escalet, krytá hezkými útesy.

Už v polovině 50. let 20. století vymyslel polský cukrář Alexandre Micka sladký koláč tarte tropézienne, tradiční pochoutku Saint-Tropez, kterou proslavila už Brigitte Bardotová a kterou je tady možné ochutnat dodnes.

Místa, která stojí za to vidět

Vieux Port – Projděte se úzkými uličkami starého města, lemovanými hezkými obchůdky i příjemnými kavárnami a restauracemi.

La Citadelle de Saint-Tropez – Prohlédněte si bastiony i mohutné obranné zdi citadely, vystavěné už na počátku 17. století.

Musee d´Histoire Maritime – Nahlédněte do fascinující námořní historie Saint-Tropez i každodenního života jeho běžného lidu.

Baie de Pampelonne – Relaxujte, koupejte se a užijte si vodní sporty na překrásných plážích, které si oblíbily celebrity z celého světa.

Place des Lices – Užijte si autentickou atmosféru historického náměstí a zahrajte si s místními třeba pétanque.

Musée de la Gendarmerie et du Cinéma – Připomeňte si slavné filmové klasiky včetně známé série s Louisem de Funésem v muzeu v bývalé četnické stanici.

Cap Camarat – Nechte se okouzlit výhledy z druhého nejvyššího majáku Francie, vypínajícího se do úctyhodné výšky 129 metrů nad mořem.