X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Když zasáhne Irma aneb výletní plavby v době hurikánů

Když zasáhne Irma aneb výletní plavby v době hurikánů

Svatý Tomáš, Svatý Martin, Barbuda, Kuba… jen před pár dny byla tato a další nádherná místa – oblíbené destinace výletních lodí v Karibiku - zasažena ničivým hurikánem Irma, který je změnil k nepoznání. Co se stane s měsíce dopředu zorganizovanou výletní plavbou, když cíle na jejím itineráři postihne podobná katastrofa? Jak na události tohoto typu reagují plavební společnosti? A na co se mají připravit hosté? Na následujících řádcích se pokusíme na některé z těchto otázek odpovědět.

Ve středu 13. září oznámila společnost Royal Caribbean, že ve spolupráci s americkou vládou vysílá svoje lodě na pomoc oblastem zasaženým hurikánem Irma. Na Svatý Martin už v neděli zamířila Adventure od the Seas, Majesty of the Seas v úterý vyplula směr Svatý Tomáš a o něco později by se k nim měla připojit i Empress of the Seas – jejím cílem bude oblast Key West.

Pro klienty lodní společnosti, kteří měli s Majesty of the Seas už 15. září vyplout na Bahamy, to znamená zrušení jejich plavby. Royal Caribbean také oznámila, že až do okamžiku, kdy se postižené oblasti z katastrofy nevzpamatují, nabídne zákazníkům alternativní přístavy. Na tom, jaké to budou, se v současné době intenzivně pracuje.

Některé své plavby musela zrušit také Norwegian Cruise Line. Všechny plavby její lodi Norwegian Escape budou až do listopadu přesměrovány z východního do západního Karibiku. Některé plavby Norwegian Sky byly zrušeny nebo zkráceny a společnost vyslala svoji loď na pomoc Svatému Tomáši.

Norwegian Sky se ze své mise vrátila v pátek 15. září a v Miami ji osobně přivítal Andy Stuart, prezident a výkonný ředitel Norwegian Cruise Line. Loď do bezpečí dopravila jak pasažéry, kteří na Svatém Tomáši vinou Irmy uvízli, tak obyvatele, kteří přišli o své domovy.

Od pátku 15. září už Norwegian Sky pluje podle normálního itineráře. Pasažéři, kterých se změny dotkly, budou za zkrácení svých plaveb odškodněni, v případě jejich úplného zrušení jim bude vrácena celá částka.

Zrušit nebo zkrátit plavby, případně vyslat svoje lodě na jiné trasy musely i společnosti Carnival Cruise Line, MSC Cruises a další. Na některé své trasy se po několika dnech vrací, na jiné vyplují s alternativními destinacemi a postižené klienty odškodní.

Jakým způsobem lodní společnosti rozhodují o tom, co se stane s jejich plavbami do destinací zasažených hurikánem Irma? Společnosti zaměstnávají své týmy meteorologů, kteří shromažďují data z mnoha dostupných zdrojů, analyzují je a sledují jejich vývoj. Na základě nich jsou pak schopni doporučit, zda je plavbu lepší kompletně zrušit, případně ji vyslat na alternativní trasu.

To, jak dlouho bude obnova postižených oblastí trvat a kdy se výletní lodě vrátí na své původní trasy, bude individuální. Do některých míst by se ale jejich hosté měli znovu podívat už za pár týdnů. Prezident Castro například ujistil, že v případě Kuby se tak stane nejpozději v listopadu, kdy tady začíná hlavní sezóna. Budou to podle něho právě peníze, jež do oblasti přinesou turisté, které znovu naplní pokladnu vyprázdněnou investicemi do obnovy země.

Jak Irma ovlivní příjmy lodních společností? Na jasnou odpověď na tuto otázku je ještě brzy. Plaveb, které musely být úplně zrušeny, však není mnoho, a z pozměněných itinerářů by společnostem neměly plynout větší ztráty. Předpokládá se, že celkové ztráty napříč byznysem výletních plaveb by se měly pohybovat okolo 1 %, což určitě není číslo nijak devastující.

 

Napsala Svatava Čoupková