X Aktuální opatření lodních společností proti šíření koronaviru »

Rodinná dovolená bez starostí? Na výletní lodi!

Rodinná dovolená bez starostí? Na výletní lodi!

 

Založili jste rodinu a myslíte si, že cestování teď minimálně na pár let odzvonilo? Ať už máte doma kojence, neposedné školáky nebo věčně nespokojené teenagery, nezoufejte. Výletní plavba může být řešením. Prázdniny na lodi totiž mají ve srovnání s „běžnou“ dovolenou hned několik výhod.

 

5 důvodů, proč na loď a ne jinak

 1. Pohodlí – Doprava, ubytování, stravování, zábava… plánování a organizace dovolené může trvat týdny i měsíce a dá pořádně zabrat. U plavby se za vás o to vše postarají jiní: itinerář je daný, kajuty připravené, přísun výtečného jídla takřka neomezený a o program na palubě i mimo ni není ani zdaleka nouze.
 2. Destinace – Ve srovnání s alternativními způsoby cestování můžete u plavby vyrazit téměř kamkoli. Jedinou vaší starostí bude doprava do přístavu vyplutí, a i tu může často zařídit lodní společnost nebo cestovní kancelář. Pak už si i jinak možná příliš „exotické“ destinace můžete užít úplně v pohodě – bez starostí o přesuny z místa na místo, kvalitu jídla nebo třeba jazykovou bariéru.
 3. Finance – Plavba nemusí být ani zdaleka tak nákladná, jak se na první pohled může zdát. V její ceně je často zahrnuta velká část věcí, které by se jinak musely pořizovat zvlášť, a tak na konci dne její hodnota často předčí sebelépe naplánovanou nízkorozpočtovou dovolenou.
 4. Kvalita – Bez ohledu na destinaci se při plavbě na výletní lodi můžete spolehnout na to, že večer budete uléhat v pohodlné kajutě, ráno si dáte chutnou snídani a během dnes si zaplavete v čistém bazénu.
 5. Program – Zabavit děti může být pořádný oříšek, a jste-li na všechno sami, může se ze zasloužené dovolené stát opravdová dřina. Na větších lodích bývá k dispozici bohatý program pro děti různých věkových kategorií včetně služby hlídání (nejen) těch nejmenších, a tak si rodiče mohou užít svoji chvilku pro sebe.

Přesvědčili jsme vás a vy už začínáte plánovat rodinnou dovolenou na lodi? Tady je pár věcí, na které byste se měli zaměřit především.

 

Na co při plánování rodinné dovolené na lodi nezapomenout

 1. Vyberte si tu správnou lodní společnost

Mezi ty rodinám nejnakloněnější patří již tradičně Royal Caribbean Cruises, Norwegian Cruises, MSC Cruises, Princess Cruises, Carnival Cruises nebo Disney Cruise Line.

Royal Caribbean okouzlí svým klubem Adventure Ocean, určeným pro děti od 3 do 11 let, ale nabízí také „školku“ pro ty nejmenší a na druhé straně „cool“ program a prostory pro náctileté. Společnost navázala partnerství s Crayolou a Fisher-Price, a tak na palubě nechybí celá řada hraček a produktů od těchto výrobců.

Celebrity Cruises přináší Toddler Time pro děti do 3 let v doprovodu rodičů, Fun Factory pro 3-11leté a nakonec X-Club s hrami, sportovními soutěžemi, hudbou a tematickými party pro teenagery.

Za výše zmíněnými v žádném případě nezaostává ani Princess Cruises, jejíž partnerství s Discovery přineslo na její lodě takové aktivity, jako jsou například vědecké experimenty nebo umělecké a rukodělné činnosti inspirované Animal Planet.

 1. Zvolte si tu nejlepší loď

Jde-li o děti, bude to taková, nabízející maximum zážitků, zábavy… a bazénů a vodních atrakcí! Bazény jsou sice k nalezení už téměř na všech větších výletních lodích, ne vždy jsou ale určené pro děti (anebo je rodinná zábava v nich omezena vybranými časovými úseky). Obecně platí, že novější lodě toho v tomto ohledu mohou poskytnout podstatně víc než ty staršího data výroby.

Mezi jedny z nejlepších patří jednoznačně loď MSC Preziosa MSC Cruises a její vodní park s jednou z nejdelších skluzavek, přesahující hranice lodi, a skvěle vybaveným dětským vodním hřištěm Doremi. Další lodě společnosti, MSC Seaside a MSC Seaview se můžou pochlubit pěti úžasnými skluzavkami včetně jedné interaktivní, která na svých 111 metrech délky kombinuje videohry, osvětlení a hudbu.

Když byla na moře spuštěna loď Norwegian Escape, Norwegian Cruises tvrdila, že na své palubě nese největší vodní park na moři. Jeho součástí je skluzavka s volným pádem, ale také skluzavka závodní nebo vodní park pro děti. Podobné vybavení si užijí také cestující na Norwegian Breakaway a Norwegian Getaway, ti, kteří si pro svoji plavbu vyberou nejnovější loď společnosti, Norwegian Bliss, se mohou navíc těšit na skluzavku zasahující mimo hranice lodi.

Ačkoli skluzavky určitě nejsou tím, na co by Royal Caribbean své hosty lákala především, spousta jejích lodí může nabídnout dobře vybavená vodní hřiště – ať už je to H2O Zone nebo Splashway Bay - pro ty nejmenší návštěvníky.

Nejen vodními aktivitami živ je člověk a plusové body, co se týče rodinné zábavy, určitě nabere Royal Caribbean svým kluzištěm, horolezeckou stěnou, simulátorem surfování nebo zipline, v případě Anthem of the Seas pak třeba také simulátorem seskoku s padákem nebo vnitřní halou s pouťovými autíčky a dráhou pro kolečkové brusle. Norwegian Breakaway a Norwegian Getaway pak určitě nezklamou třeba lanovým centrem.

 1. Zajistěte si rodinné apartmá

V nabídce větších lodí jsou často rodinná apartmá nebo propojitelné kajuty. Jejich počet je omezený, a tak svoje ubytování zarezervujte co možná nejdřív. Hlavně máte-li menší děti, ušetříte si spoustu starostí, které mohou snadno nastat u oddělených kajut. Rodinné kajuty jsou navíc často uzpůsobené právě dětem: třeba dvoupatrové rodinné apartmá na lodi Symphony of the Seas Royal Caribbean se může pochlubit vlastní skluzavkou, stolem na ping pong na terase, či dokonce soukromou herní místností s  obrovskou obrazovkou.

Obecně platí, že chybu nikdo neudělá s loděmi tříd Quantum a Oasis stejné společnosti, vybavenými nejen speciálními rodinnými kajutami, ale také kajutami „obyčejnými“, jež jsou ale dostatečně prostorné a „vymyšlené“ tak, že v pohodě pojmou i větší skupiny. To stejné potom platí i o Norwegian Cruises a Celebrity Cruises.

 1. Vyrazte do vhodné destinace

Některé lodě stráví na moři více času než jiné, bez ohledu na plavbu však vždy zastaví v několika přístavech, kde jejich hosté stráví několik hodin nebo i celý den. Máte-li malé děti, určitě bude stát za zvážení, zda si místo mnohdy náročného prozkoumávání historických měst pro tentokrát nevybrat něco pohodovějšího, jako jsou například pláže, příroda nebo zábavní parky.

Obeplutí jihoamerického pobřeží může být sice fajn pro celou rodinu, nezapomeňte ale na to, že do místa vyplutí (a odtud zase zpátky domů) se musíte nejprve dopravit. Pokud to znamená 20+hodinový let s několika přestupy, možná budete chtít tuto destinaci nechat na příště.

 

Pár rad na závěr

Vybrali jste tu nejlepší společnost, zarezervovali rodinnou kajutu na lodi s obřím vodním parkem a spoustou aktivit pro děti všech věkových kategorií a i destinace, zdá se, bude mít co nabídnout každému z účastníků. Pak možná stojí za to podívat se ještě na pár dalších bodů.

 • Přihlaste potomstvo do dětských skupin – I tady platí, že počet míst v dětských klubech je omezený, a tak ty svoje přihlaste pokud možno co nejdříve. Užijí si spoustu legrace, naučí se nové věci, unaví se a hlavně: vy získáte čas sami pro sebe.
 • Ujistěte se, že vaše plavba nabízí službu hlídání dětí – To je důležité především, berete-li s sebou opravdu malé děti. Organizované programy jsou totiž většinou určené pro děti starší tří let, ty mladší musí doprovázet alespoň jeden z rodičů.
 • Využijte nabídky rodinných exkurzí – Nabídka programů v přístavech bývá široká, a tak vybrat si něco, čím se zabaví nejen dospělí, ale také děti, nebude až takový oříšek. Součástí popisů exkurzí bývá doporučený (minimální) věk účastníků i jejich náročnost, což ještě pomůže v orientaci.

Neodkládat kvůli dětem cestování „na neurčito“ nikdy nebylo snadnější. Výletní plavby jsou řešením prázdnin, které nemusí znamenat rodinný bankrot ani spoustu starostí s organizováním. Na lodi bude o každého dobře postaráno a všichni – kojenci, školáci i teenageři – si tady najdou při cestě do skvělých destinací po celém světě to svoje dobrodružství. Nabídka je široká a my vám s výběrem rádi pomůžeme.

 

 

Napsala: Svatava Čoupková